A Széll Kálmán Terv 2.0 három fejezete is említi az Egyszerű Állam Programot: az első részben a Kiemelt célkitűzések a kormányzati program második felére című fejezetben, a második részben a Makrogazdasági kitekintésben, és az Üzleti környezet javítása alpontban. A már a Széll Kálmán Terv első változatában megjelenő tíz beavatkozási területen összesen 114 intézkedést tartalmazó program célja, hogy az elmúlt években a vállalkozásokat terhelő drámaian magas bürokratikus és adminisztrációs kötelezettségek - a GDP 10,5 százalékára tehetők szemben az európai 3,8 százalékos átlaggal, mutat rá mindkét SZKT - csökkenjenek. Az Egyszerű Állam Program - ahogyan azt már 2011 decemberében Cséfalvay Zoltán államtitkár sajtótájékoztatón bejelentette és most ismét szerepel - mintegy 500 milliárd forinttal kívánja csökkenteni a vállalkozások ilyen terheit, amely egy átlagos cég számára évente 500 ezer forint tehercsökkentést jelent.
Kolossa Katalin a Piac&Profit felelős szerkesztője beszél a Széll Kálmán Terv 2.0 lehetséges hatásairól
Többek között az adózáshoz kapcsolódó adminisztráció csökkentése, a hatósági működés egyszerűsítése, a beruházások engedélyezésének gyorsabbá és kiszámíthatóbbá tétele és a foglalkoztatás adminisztrációs terheinek mérséklése szerepel a programban. Ezen túlmenően cél az adatszolgáltatási párhuzamosságok felszámolása, a hivatalok és eljárásaik elburjánzásának megállítása, a bizalmatlanságra és büntetésre ösztönző intézményi mechanizmusok felszámolása.
A teljes program időhorizontja 2013 végéig nyúlik, de az intézkedések több mint felének megvalósulását 2012-re ígéri és ígérte a kormány annak érdekében, hogy a felszabaduló forrásokat a vállalkozások beruházásokra, fejlesztésekre, munkaerő-felvételre fordíthassák. Elvileg a program első szakasza 2011. februárban indult, a második csökkentési hullámot a kormány november közepén indította el. A végrehajtásáról szóló kormányhatározatban a határidők felelősökkel megjelölve szerepelnek. 2012 januárjában azonban - főképp a bérkompenzáció miatt - a legtöbb cég az adminisztráció súlyosbodásáról számolt be. 2013-tól pedig a teljes áfa-analitika kötelező benyújtása hozhat újabb tehernövekedést.
A spórolás azonban nemcsak a vállalkozói oldalt érinti, hiszen a nemzetközi elemzések alapján 20 forintnyi adminisztratív költséggel előállított adatszolgáltatás állami ellenőrzéséhez, illetve regisztrációjához 1 forint költségvetési kiadás párosul. Így könnyen kiszámolható, hogy a kormány által tervezett 500 milliárdos csökkentés 25 milliárdos állami kiadáscsökkenést hordozhat magában.
Az első Széll Kálmán Tervben meghirdetett bürokráciacsökkentés kapcsán a K&H Bank tavaly nyár végén készített felmérést, eszerint a megkérdezett cégvezetők az első intézkedéscsomag hatásaiból semmit nem tapasztaltak, és csupán a mikrovállalkozások 21 százaléka, a kisvállalkozások 17, a középvállalatoknak pedig a 8 százaléka várt pozitív hatást az addig megismert intézkedésektől. A második bejelentés idején, október-novemberben készített közös felmérést az adminisztrációs munkát végzők körében a Könyvelőiroda-vezetők Klubja és a Penta Unió Zrt.: eszerint egyre több teher hárul rájuk a jogszabály-változások nagy száma miatt. Eközben az ellenőrzésre még komolyabb figyelmet fordít az állam: minden második könyvelőre jut egy munkatárs a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV). A feltett kérdésekre 1043 regisztrált mérlegképes könyvelő válaszolt. Többségük (61 százalék) szerint növekedtek a vállalkozások adminisztrációs terhei, 36 százalékuk szerint nem változtak, s csupán 3 százalékuk válaszolt úgy, hogy csökkentek a cégek papírmunkái.
A 2012 év elején hatályba lépő adótörvények sem az egyszerűsítés irányába hatnak, többek között a kötelező bérkompenzáció révén és amiatt, hogy a cégeknek teljes áfa-analitikájukat be kell nyújtaniuk az adóhatóság részére az esedékes áfa-bevallásukhoz csatolva, jelentősen bonyolultabbá vált a munkáltatókra háruló papírmunka. Dávid Ferenc a VOSZ főtitkára felhívta a figyelmet arra is, hogy az új adókkal immár több adónem van, mint a kis adók 2010-es kivezetése előtt, így nő a vállalkozások adminisztrációs terhe.