Csak PR-fogás az áfacsökkentés

A kormányzat valószínűleg hibát követett el a tej áfájának csökkentésével, az intézkedés ugyanis csak a friss tejre vonatkozik, a hőkezelt tejekre nem, így a vásárlók nem sokat fognak érezni belőle, a magyar termelőknek pedig nem segít, inkább árt az intézkedés – vélekedett a MOSZ főtitkár-helyettese a Népszabadságnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Budaörs, 2016. április 28.
Az alacsony felvásárlási árak és az olcsó import tej behozatala ellen tiltakozó tejtermelõk demonstrálnak teheneikkel a Tesco budaörsi áruháza elõtt 2016. április 28-án.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Öncélú kormányzati PR-fogásnak tartják a tejtermelők a tej forgalmi adójának bejelentett csökkentését. Senkivel nem egyeztetett a minisztérium, állítják, s a változás nem is jó senkinek. A felvásárlási ár tovább eshet, és tovább virágozhat a feketegazdaság. „Nem egyeztetett a tejtermelők érdekképviseletével a kormány, mielőtt döntött volna a friss tej forgalmi adójának 18-ról öt százalékra mérsékléséről – mondta Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezetek és Termelők Szövetsége (MOSZ) főtitkárhelyettese a Népszabadságnak. Máhr szerint senkinek sem jó az, ami történni fog. Nem segít a termelőkön, és visszaszorítani sem segít a feketegazdaságot. A teljes tej és tejtermékforgalomnak legfeljebb harmadát érinti az intézkedés. Tény, a friss tej olcsóbb lesz, de ezért valószínűleg súlyos árat fog fizetni a tejágazat.

Az érdekképviseleti vezető szerint Magyarországon – ahogy Európa-szerte – tejtúltermelés van. Ahol ez megoldható, a felesleget vaj és tejpor formájában tárolják. Mivel hazánkban nincs megfelelő tejpor előállító kapacitás, ezért a többletet általában tartós tej (UHT) formájában raktározzák. Csakhogy az UHT áfája 18 százalék marad, így fennáll a veszélye, hogy emiatt a kereslet a friss tej felé fordul, illetve, aki nem tudja vagy nem akarja megvásárolni a drága UHT tejet, az majd megveszi az áfacsaló bűnszervezetek által kínált olcsó szlovák tejet. A tejtermelők attól is tartanak, hogy ha még nehezebben lesz eladható a tartós tej, a feldolgozók kevesebbet vesznek majd át tőlük, ráadásul azt is a jelenlegi, literenkénti 70-75 forintnál alacsonyabb áron.

Az Unió is csökkentené a tejtermelést.

Azzal, hogy az UHT tej forgalmi adójához nem nyúlt hozzá, a kormány csak azt érte el, hogy a bűnszervezeteknek továbbra is megéri majd trükközni a tejjel. Az unióból áfamentesen behozott árut a csalók cégláncolatán átfuttatva áfás áron adhatják majd tovább a kereskedőknek. Még ha a beszerzési ár alá is mennek, a 18 százalékos forgalmi adó akkor is szép nyereséget biztosít.

Gondban a termelők

Mint korábban megírtuk, az uniós tejkvóta kivezetése azt eredményezte, hogy a nagy tejtermelő országok az orosz embargó miatt keletkezett termékfeleslegüket az uniós országok piacain próbálták és próbálják levezetni. Erre példa a sajtok piaca, ahol Németország, Franciaország és Hollandia dömpingáron értékesítik az orosz piacon eladhatatlanná vált termékeiket, és ez a magyar tejágazatot hátrányosan érinti.

A magyar feldolgozók a válság által legjobban érintett félkemény sajtok piacán legalább 3-4 milliárd, a dobozos tejek piacán legalább 2-3 milliárd forint vesztességet szenvedtek el az embargó életbe lépése óta. Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy a sajt, vaj és tejpor magántárolási támogatás tagállamokra lebontott újranyitását legalább az orosz embargó idejére; valamint a finanszírozási nehézségek miatt előfinanszírozási lehetőség bevezetését is szükségesnek tartják. A termelők jelenleg önköltségi ár alatt tudják értékesíteni termékeiket. Jelenleg 90-100 forint a kilónkénti önköltség, ám az országos átlagár alig éri el a 75 forintot, de több termelő már inkább 60-65 forintért is értékesítené a termékét, csakhogy megszabaduljon tőle.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo