Cégvezetők árulták el, mire számítanak a következő fél évben

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) féléves konjunktúravizsgálata részeként 2022 októberében összesen 2 135 hazai vállalkozás vezetője számolt be arról, hogy az energiaválság árnyékában miként alakult cége pénzügyi helyzete.

Nyereségességgel kapcsolatos várakozások

A 2021 októbere és 2022 áprilisa közötti időszakhoz viszonyítva a cégvezetők következő félévre vonatkozó várakozásai egyértelműen pesszimistábbak a cég nyereségességének mértéke szempontjából. Az elmúlt félévhez viszonyítva az elkövetkező félévben a vállalkozások nagyobb aránya számít a nyereségesség elmaradására, illetve negatív irányú változására.

A vállalatvezetők harmada számít arra, hogy cége nem lesz nyereséges a következő félévben, további 26 százalékuk pedig a nyereségesség mértékének csökkenésére számít. A válaszadók 20 százalék vélekedett úgy, hogy a cége nyereségesség nem fog változni, 22 százalék pedig a nyereségesség növekedését prognosztizálta a következő félévre.

A következő félévre vonatkozóan a 10 fő alatti kisvállalkozások csaknem fele nem számít nyereségre, mely arány a cégméret növekedésével párhuzamosan csökken. A legalább 250 főt foglalkoztató cégek többsége vagy a nyereségessége csökkenését (33 százalék), vagy a növekedését (29 százalék) várja a következő félévben.

Az elmúlt 6 hónap folyamán – 2021 azonos időszakához viszonyítva – az építőipari cégek voltak a legkedvezőtlenebb helyzetben a nyereségesség szempontjából, míg a kereskedelmi cégek helyzete volt a leginkább kiegyensúlyozott.

A következő félévre vonatkozóan – 2021 októbere és 2022 áprilisa közötti időszakhoz viszonyítva – a szolgáltató cégek esetében a legmagasabb a nyereségre egyáltalán nem számítók aránya (38 százalék), további 16 százalékuk számít a nyereségesség csökkenésére, 25 százalékuk pedig stagnálásra, míg 21 százalékuk javulásra. Emellett a következő félévre vonatkozóan az építőipari cégek nyereségesség-várakozásai a legkevésbé optimisták, elsősorban azért, mert körükben a legnagyobb (36 százalék) a csökkenésre és legkisebb (16 százalék) a növekedésre számító vállalkozások aránya. Az ipari cégek 28 százaléka nem számol nyereséggel, 31 százalék a nyereségesség csökkenésére számít, 18 százalék nem vár változást, 23 százalék pedig növekedést prognosztizál. A kereskedő cégeknél harmada számít a nyereség elmaradására, 28 százalék a nyereségesség csökkenésére, 15 százalék stagnálásra, míg 24 százalékuk a nyereségesség növekedését prognosztizálja.

Véleményvezér

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni

Egyedül Magyar Péterről kellett titkosan szavazni 

Magyar Péter szerint a róla szóló szavazáskor megszületett a Fidesz és a Szocialista frakció.
Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit

Szlovákia megkapta első F-16-os vadászgépeit 

Vásárolnak a szlovákok, miközben szidják az eladót.
Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök

Elismeréseket kap Joe Biden amerikai elnök 

Joe Biden lemondott a következő négy évről, de megnyerte a következő hat hónapot!
Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz

Már csak az aluliskolázottaknál dübörög a Fidesz 

Már gyurcsányozni sem érdemes.
Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár

Hatalmas metrót épít a mindössze 300 ezer lakosú Kolozsvár 

Világváros lesz Kolozsvárból.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo