Cégvezetők árulták el, mire számítanak a következő fél évben

A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) féléves konjunktúravizsgálata részeként 2022 októberében összesen 2 135 hazai vállalkozás vezetője számolt be arról, hogy az energiaválság árnyékában miként alakult cége pénzügyi helyzete.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Nyereségességgel kapcsolatos várakozások

A 2021 októbere és 2022 áprilisa közötti időszakhoz viszonyítva a cégvezetők következő félévre vonatkozó várakozásai egyértelműen pesszimistábbak a cég nyereségességének mértéke szempontjából. Az elmúlt félévhez viszonyítva az elkövetkező félévben a vállalkozások nagyobb aránya számít a nyereségesség elmaradására, illetve negatív irányú változására.

A vállalatvezetők harmada számít arra, hogy cége nem lesz nyereséges a következő félévben, további 26 százalékuk pedig a nyereségesség mértékének csökkenésére számít. A válaszadók 20 százalék vélekedett úgy, hogy a cége nyereségesség nem fog változni, 22 százalék pedig a nyereségesség növekedését prognosztizálta a következő félévre.

A következő félévre vonatkozóan a 10 fő alatti kisvállalkozások csaknem fele nem számít nyereségre, mely arány a cégméret növekedésével párhuzamosan csökken. A legalább 250 főt foglalkoztató cégek többsége vagy a nyereségessége csökkenését (33 százalék), vagy a növekedését (29 százalék) várja a következő félévben.

Az elmúlt 6 hónap folyamán – 2021 azonos időszakához viszonyítva – az építőipari cégek voltak a legkedvezőtlenebb helyzetben a nyereségesség szempontjából, míg a kereskedelmi cégek helyzete volt a leginkább kiegyensúlyozott.

A következő félévre vonatkozóan – 2021 októbere és 2022 áprilisa közötti időszakhoz viszonyítva – a szolgáltató cégek esetében a legmagasabb a nyereségre egyáltalán nem számítók aránya (38 százalék), további 16 százalékuk számít a nyereségesség csökkenésére, 25 százalékuk pedig stagnálásra, míg 21 százalékuk javulásra. Emellett a következő félévre vonatkozóan az építőipari cégek nyereségesség-várakozásai a legkevésbé optimisták, elsősorban azért, mert körükben a legnagyobb (36 százalék) a csökkenésre és legkisebb (16 százalék) a növekedésre számító vállalkozások aránya. Az ipari cégek 28 százaléka nem számol nyereséggel, 31 százalék a nyereségesség csökkenésére számít, 18 százalék nem vár változást, 23 százalék pedig növekedést prognosztizál. A kereskedő cégeknél harmada számít a nyereség elmaradására, 28 százalék a nyereségesség csökkenésére, 15 százalék stagnálásra, míg 24 százalékuk a nyereségesség növekedését prognosztizálja.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo