Az elmúlt hat hónapban tapasztalt pénzügyi nehézségek
A legtöbb vállalkozásnak a 2022 októberét megelőző hónapokban az energiahordozók kifizetése jelentette a legnagyobb pénzügyi problémát: a cégek 14 százalékának érdemi, a vállalat működését veszélyeztető nehézséget okozott, további 35 százaléknak pedig kisebb nehézségeket okozott ez a kötelezettség, de nem veszélyeztette a vállalat működését.
A második leggyakrabban említett pénzügyi nehézség az adók és járulékok befizetése volt, amiről a cégek 8 százaléka mondta azt, hogy érdemi, a vállalat működését veszélyeztető nehézséget okozott, 34 százaléknál pedig kisebb nehézséget jelentett. A harmadik leggyakrabban említett nehézség a megrendelt alapanyagok és nyersanyagok kifizetése a vállalatok 5 százalékának okozott érdemi nehézséget, és 32 százalékának kisebb nehézséget.
A kisebb vállalatokat nagyobb arányban érintették a különböző pénzügyi nehézségek, mint a nagyvállalatokat. A négy vizsgált ágazat – ipar, építőipar, kereskedelem, szolgáltatás – hasonló mértékben volt érintett. A vizsgált pénzügyi kötelezettségek mindegyike alacsonyabb arányban jelentett érdemi vagy kisebb nehézséget a döntően exportáló illetve a részben vagy egészében külföldi tulajdonban lévő cégek számára, mint a tisztán hazai tulajdonban lévő és a hazai piacra termelő vállalatoknak.
Kapacitáscsökkentéssel és leállásokkal kapcsolatos várakozások
A cég tevékenységéhez szükséges energiahordozók, illetve alapanyagok, nyersanyagok, késztermékek beszerzési nehézségeit figyelembe véve a cégvezetők többsége egyáltalán nem tartja valószínűnek a következő félév folyamán cége teljes leállását (67, illetve 69 százalék). A cégek a kapacitáskihasználtság csökkentését mindkét esetben elképzelhetőbbnek tartják, mint a teljes leállást. A vállalkozások körülbelül harmada ugyanakkor nem tartja valószínűnek azt sem, hogy az energiahordozók ára miatt (29 százalék egyáltalán nem tartja valószínűnek) vagy a nyersanyagárak miatt (37 százalék) a kapacitáskihasználtság csökkentésére kényszerülne.