Mintegy 400 ezer tasak átcímkézett, jogellenesen meghosszabbított minőség megőrzési idejű gumicukor miatt több mint 300 milliós bírságot szabott ki a Pest Megyei Kormányhivatal.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Az élelmiszer-biztonsági ellenőrök a szaktárca közleménye szerint még júniusban kaptak közérdekű bejelentést arról, hogy szokatlanul olcsón, jelentős mennyiségű gumicukrot árulnak az interneten. A hatóság azonnal intézkedett, az ellenőrök egy Pest megyei raktárépületben bukkantak a 149 raklapnyi édességre. Az ellenőrzés során kiderült, hogy a rossz minőségű termékeket egy svájci székhelyű vállalkozás egy Pest megyei raktárhelyiségben tárolta, majd azokat átcímkézve és 2014-es minőség megőrzési idővel ellátva kínálta megvételre.
Az élelmiszerbiztonsági hatóság elrendelte a mintegy 400 ezer tasak, vagyis körülbelül 80 tonna mennyiségű átcímkézett gumicukor megsemmisítését, így ezek a termékek már nem kerülhettek kereskedelmi forgalomba. A megsemmisítéssel egy időben a Pest Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatóság 332 milliós élelmiszer-ellenőrzési bírság szabott ki a visszaélést elkövető cégre.
Ezer étterembe is kerülhetett a veszélyes étolajból
Egyetlen vonatkozó jogszabálynak sem felelt meg az az étolaj csomagoló üzem, amelyre ma a kora reggeli órákban csaptak le a NÉBIH munkatársai. Az üzem 1100 vendéglátóhelyre szállíthatott potenciálisan veszélyes étolajat.
A múlt évben a szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések során mintegy 1,2 milliárd forint bírságot szabtak ki – mondta korábban Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár. A kiszabott bírságok mellett azonban az is megállapítható, hogy egyre felkészültebbek az élelmiszer-ellátási lánc szereplői. Az államtitkár közölte: 2012-ben 76 747 ellenőrzést végeztek az előző évi 78 859 után. Az ellenőrzések mintegy 5,8 százalékában, 4499 esetben állapított meg a hatóság olyan jogsértést, amely valamilyen szankciót vont maga után. Az ellenőrök 2019 esetben figyelmeztették az ellenőrzött vállalkozókat, bírságot 3994 esetben szabtak ki. A bírság összege 1,178 milliárd forint volt. Az élelmiszer-előállítói,-forgalmazói tevékenység részleges vagy teljes korlátozására 505 esetben volt szükség. Tavaly élelmiszer eredetű megbetegedés gyanúját 77 esetben – ez összesen 1327 megbetegedés volt – jelentették. Ebből az azonnali helyszíni és laboratóriumi vizsgálatok 31 esetben igazolták, hogy a betegség élelmiszertől ered. A betegek száma összesen 790 volt, közülük 119-en kerültek kórházba. A tömeges méretű megbetegedések – egyidejűleg 30 személyt meghaladó – száma 11 volt, megegyezően az előző évivel.