Az időfaktor szerepe a munkaerő felvételben

Új munkaerőt felvenni hatalmas rizikó. Ahhoz, hogy flottul menjenek a dolgok, az időfaktornak is nagyon fontos szerepe van. A hatékony működés vagy az ideális jelölt elvesztése is múlhat rajta.

Kép:FreeDigitalPhotos.com/nongpimmy

Az új kolléga megtalálása mindig égető feladat. Sok múlik azon, hogy mikor állítjuk munkába, mikor lesz valóban képes arra, hogy levegye a terhet a többiek válláról. Célszerű a folyamat során a hibalehetőségeket minimálisra csökkenteni. Ez a jó álláshirdetés megírásával és a beérkező jelentkezések megfelelő kezelésével kezdődik. De nem ér itt véget!

Toborzás az igények szerint. „Holnap kéne munkába állnia.”

Az új munkaerő igény keletkezésekor, vagy a munkatárs távozásakor indul el a hirdetés feladása és a toborzási folyamat a cégek többségénél. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez a legjobb megoldás! Biztos, hogy Önnek is mindig így kell eljárnia?

Egy jól felépített személyzeti terület a vállalat jövőjére koncentrál. Tudja, mely munkakörök a leginkább keresettek a cégben. Tudja, és fel is készül rá. Ezekre a munkakörökre akkor is toboroz, amikor éppen nincs aktuálisan felvétel, így építve fel magának egy olyan jelöltekből álló adatbázist, amihez bármikor nyúlni tud, ha új munkatársra van szüksége a cégnek. Ha a toborzást akkor indítja el, amikor az igény felmerül, értékes időt veszíthet. Ezen tud segíteni a potenciális jelölteket tartalmazó adatbázis. Az adatbázis alatt nem kell feltétlenül hiper- szuper HR szoftverre gondolnia; a rendelkezésére álló potenciális jelöltek száma az igazi érték, ha ezt egy kockás füzetben tartja nyilván, az is tökéletes megoldás lehet. (Egyelőre üzleti analitika helyett is inkább ezt használják a kkv-k.)

Bérek, juttatások. „Nem ezt beszéltük meg!”
A bérek, juttatások témaköre mindig érzékeny terület. A félreértések, a ködös megfogalmazások, az ígéretnek tűnő mondatok csúnyán visszaüthetnek, eredményeként motiválatlan vagy éppen sértődötten távozó munkatársat kaphat. Sose vegye ezt félvállról, hanem a jelölt kiválasztásakor szánjon rá elég időt, hogy pontosan végigbeszéljék a várható juttatásokat. Mit fizet a cég a próbaidő alatt, mivel változik az a próbaidő után. Számíthat-e költségtérítésekre, munkába járás támogatására, étkezési vagy egyéb utalványra, netán a bérének része lesz a vállalati cafeteria kerete. Ha alaposan tisztázza minden pontját a juttatásoknak, akkor ezek a kellemetlenségek elkerülik.
Túl hosszú kiválasztási folyamat. „Már elhelyezkedtem.”

Egy kiemelt munkakör esetében előfordul, hogy nem egy fordulóban, hanem több interjút szervezve, több szűrön áteresztve választja ki az ideális munkatársat. A személyzeti terület által jónak ítélt személyek találkozhatnak az adott terület szakmai vezetőjével, az ügyvezetővel, vagy éppen tesztelési folyamaton kell átesniük. Elengedhetetlen, hogy a folyamatról, annak várható ütemtervéről a jelölteket informálja, és szervezze úgy a kiválasztás folyamatát, hogy a lehető legrövidebb idő alatt zárni tudja. Jellemző hiba, hogy a több hétig húzódó kiválasztás során a jelentkezők lemorzsolódnak, elhelyezkednek máshol. Ne legyenek illúziói, a pályázók több vasat is a tűzben tartanak általában, és az esetek többségében az elsőként állásajánlatot felkínáló cégnél helyezkednek el. Tartsa kontroll alatt a folyamatot, és a jelöltek megmaradnak.

Értékes időt és energiát nyerhet, ha a fenti pontokat végiggondolja, és figyelmet fordít arra, hogy alkalmazza is a leírtakat.

Nagy Béla Comline Budapest Kft.

 

Véleményvezér

Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo