A meghibásodást komolyan kell venni
A vízmelegítő meghibásodása sosem kellemes élmény, viszont a téli hónapokban igazán rosszul jöhet. Ebben az esetben igazán életmentő lehet a bojler-vízszerelő bojlercsere szolgáltatása, hiszen a gyerekek, idősek és betegek kifejezetten rosszul reagálhatnak egészségügyi szempontból a melegvíz hiányára. A hideg vízben való fürdés még kánikulában is kockázatos, ezért a legkisebb meghibásodást is komolyan kell venni, és szakértő segítségét kell kérni, amint lehet.
A bojler működése
A bojler abban különbözik az akár elektromos, akár gázüzemű átfolyós vízmelegítőktől, hogy nemcsak felmelegíti a vizet, hanem a forró vizet a tartály mérettől függő mennyiségben tárolni is képes. Ezért a használati melegvíz nemcsak áthalad rajta, hanem tárolódik is az elkészültétől a felhasználásig, ezért a tartály hőszigetelő képessége nagyban hozzájárul a készülék hatékonyságához, hiszen hiába melegít fel viszonylag takarékosan egy adott vízmennyiséget, ha az rövid időn belül kihűl, mivel így az egész melegítés energiapazarlásnak minősül.
A bojlerek piacán egy új aranykort élünk éppen, hiszen a zöld fordulatnak köszönhetően egyre nagyobb a kereslet az elektromos megoldások iránt. Ennek köszönhetően a gyártóknak is megéri versengeni. Emiatt az innováció gyors és látványos a remek - és sok esetben költséghatékony - technikai megoldásokat végfelhasználóként élvező vásárlók nagy örömére.
A technológia alapja a sok újítás ellenére sem változott, a bojler a beérkező vizet egy fűtőszál segítségével felmelegíti, és aztán ezt a hőt próbálja minél hosszabb időn keresztül megtartani.
Mivel a vízkövesedés egy komoly probléma, léteznek már olyan – korszerű – készülékek, melyekben a fűtőszál már nem érintkezik közvetlenül a vízzel, ami biztonsági és higiéniai okokból is előnyös lehet, illetve a hőleadás is jobban szabályozható.
A bojlerek főbb ismérvei
Az elhelyezhetőség szempontjából – amit a felhasználók sokszor fontosnak tartanak, mint a technikai paramétereket – a bojlerek lehetnek álló vagy fekvő kialakításúak. A telepítés helyének adottságai határozzák meg, hogy melyik megoldás a jobb, technikai szempontból egyik sem rendelhető a másik alá vagy fölé.
A másik fontos paraméter a méret, hiszen ezen múlik, hogy mennyi használati melegvíz áll egyszerre rendelkezésre. Az átlagcsaládokban a 80 literes kivitelek a leggyakoribbak, a 120 literes bojlerek pedig a legnagyobb falra szerelhető modellek, a 200 literesek, nagy tömegük okán, már jellemzően a saját lábukon állnak.
A kisméretű vízmelegítők 40-60 liter vizet tudnak egyszerre előállítani, ezek általában kisebb garzonokat látnak el, vagy külön konyhai bojlerként üzemelnek.