Áldás és átok is lehet a komment

Mit kezdjünk a hozzászólásokkal cikkeink alján? Hasznos-e vagy káros a kommentelés keresőoptimalizálási szempontból? Beleszámít a rangsorolásba? Járhat érte büntetés? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

Kép: Pixabay

Bizony a keresőoldalak rangsorolásába beleszámítanak a cikkek, blogbejegyzések végén található vélemények és hozzászólások. Gary Illyés a Google PR felelőse a közelmúltban egy Twitteren feltett kérdésre válaszolta azt, hogy: „Az élő és egészséges közösség, sokat számít a rangsorolásban. Tegyük fel, hogy a jó minőségű tartalomért 5 pont jár, a nagyszerű linkekért más nagyszerű oldalakról 2 pontot ér, a virágzó közösség 1 pontot jelent”.  A Google természetesen amennyire csak lehet titokban tartja rangsorolási szempontjait, de Gary Illés szavaiból látszik, hogy ha a cikkek alján hasznos, és értékes hozzászólások találhatóak, akkor azok pozitívan számítanak a rangsorolásba, helyezésbe – hangsúlyozta az ite.hu keresőoptimalizálási oldal.

Márpedig a keresőoptimalizálásban nagyon kevés az olyan tényező, amelyről egyértelműen tudható, hogy javít a helyezésen. A közösségi hozzászólások ilyenek. A Shoutmeloud.com nemrégiben tett közzé egy esettanulmányt, amelyben miután egy oldal eltávolította a blog-hozzászólásokat, a forgalma 40 százalékkal csökkent néhány napon belül. Miután helyreállította a hozzászólásokat 9 nap múlva helyreállt a forgalom. Tehát ha megtettük a legfontosabb keresőoptimalizálási értékek beállítását, mint a cím, a meta leírás, a képek alt címkéje, és a többiek, akkor éppen csak azt tettük, amit mások is. Ha ki akarunk tűnni a versenyben, akkor építsünk közösséget és gyűjtsünk hozzászólásokat.

Kétélű fegyver a kommentelés

De ne feledjük a SEO-ban szinte minden kétélű fegyver. Ha természetellenessé válik a linképülés, kaphatunk érte büntetést, ha túlzott a kulcsszóhasználat, az is lehet káros. Éppen így a hozzászólások is lehetnek épp úgy károsak, mint hasznosak!  Ugyanis, ha a cikkek végén túl sok, gyenge minőségű hozzászólás van, az árthat is a rangsorolásnak.

A Google bár képes elkülöníteni a cikk eredeti tartalmát a hozzászólásoktól, azonban a hozzászólásokat a felhasználók is látják, akiket a Google az oldalra visz. Éppen ezért a Google szerint ezek a hozzászólások is oldal részét képezik, és szerepet játszanak az oldal minőségének meghatározásakor. Számos példa van arra, hogy egyes weboldalak Panda-büntetést kaptak, és igen sok bizonyíték van arra, hogy ezekben a büntetésekben a felhasználók által előállított tartalmak is szerepet játszhattak.

Káros-e ha nincs hozzászólási lehetőség?

Ha túl sok troll jelenik meg a kommentelők között talán hasznosabb, ha egy-az egyben letiltjuk a hozzászólásokat. A kevesebb, néha több. Gary Illyés a Twitteren egyértelművé tette, hogy semmilyen hátrány nem éri azokat a weboldalakat, amelyek nem engedélyezik a kommentelést a cikkek végén.

Ugyanakkor egy élő, virágzó és téged elismerő közösség egyértelmű jele a szakmai elismertségünknek.  Ha egy felhasználó azt látja, hogy egy-egy cikk után sorakoznak a vélemények, akkor – ismeretlenül is – többet ad véleményünkre.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo