November közepén másodszor is jelentős változásokat fogadott el a parlament a 2016-os adótörvényekkel kapcsolatban. Kiderült, hogy jövőre megkezdik az adózók minősítését, újra adóköteles lesz a pálinkafőzés, minden kereskedelmi egység fizetheti az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat, viszont adókedvezményt kapnak a fuvarozók és az elektromos gépjárművek. Az elfogadott törvényekről itt olvashat.
Megszavazta az Országgyűlés az új szabályokat a környezetvédelmi termékdíjra. Egyszerűsödik az egyéni hulladékkezelést választók díjfizetése, a gépjárműgyártók és -forgalmazók átalánydíjat fizethetnek, és a külföldi gazdálkodóknak is fizetniük kell, ha díjköteles termékeiket online értékesítik magyarországi vevőnek.
Sok tekintetben könnyebbé vált a közbeszerzési eljárásokban való ajánlattétel, illetve részvételre jelentkezés 2015. november 1-től az új közbeszerzési törvény hatálybalépésével, így várhatóan jelentősen bővül a részt vevő gazdasági szereplők köre, és ennek következtében a verseny. A főbb változások érintik többek között az üzleti titok, a kizáró okok és alkalmassági követelmények, valamint azok igazolásának szabályozását.
Ugyanakkor nemcsak a közszférára, hanem a magánszféra vállalkozásaira is közbeszerzési terhet ró a támogatásból megvalósuló beszerzéseknél. Ennek egyik esete az, ha a támogatási összeg eléri a huszonötmillió forintot. Mivel az új szabályozás a már korábban megkötött támogatási szerződések tekintetében is irányadó, ez akár fel is boríthatja az érintett projektet időtervét.
November elején jött a bejelentés: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2016 januárjában elindítja a Növekedéstámogató Programot (NTP), ami a bankok piaci hitelezéshez való visszatérését segíti elő a Növekedési Hitelprogram (NHP) fokozatos kivezetésével és a pozitív ösztönzést jelentő új Piaci Hitelprogram (PHP) meghirdetésével. Az NTP részeként a jegybank elindítja az NHP két pillérből álló harmadik, kivezető szakaszát, melynek keretében 2016. január elejétől december végéig köthetnek hitelszerződést a hazai kkv-k. Az MNB mindkét pillért 300 milliárd forintos keretösszeggel hirdeti meg. A programokról itt olvashat részletesen.
Könnyebb adminisztráció, nagyobb bírság
Közigazgatási bürokráciacsökkentésről fogadott el törvénycsomagot a parlament. Ez érinti egyebek mellett a szociális ellátásokat, az anyakönyvi és gyámügyeket, a közlekedés területét, az illetékekre vonatkozó szabályozást, a környezetvédelmet, a bányászatot és az örökségvédelmet. A módosítással általános eljárási szabályok egyszerűsödnek, kevesebb lesz az engedélyhez kötött tevékenység, és csökkennek az ügyintézési határidők. Itt találja a részleteket.
A feketegazdaság csökkentése érdekében is egyre több új szabályt hoznak. Levélben hívja fel például a jogkövető cégek figyelmét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), ha áfacsaló szereplőkkel üzletelnek. A címzett cégé a döntés, hogy megszünteti-e az üzleti kapcsolatot a kétes vállalkozással, vagy fenntartja azt.
A jövőben minden cégnek elektronikusan kell megküldenie a beszámolóját a céginformációs szolgálat részére, amelyik társaság ezt felszólításra is elmulasztja, 300 ezer forintnyi mulasztási bírságot fizet – olvashattuk november elején a kormány honlapján. A kezdő cégek mulasztási bírsága viszont csak 100 ezer forint, továbbá ennyi a bírság akkor is, ha bármely cég a mulasztást megelőző két üzleti évben szabályszerűen és határidőben nyújtotta be a beszámolóját.
Egyre jobban ügyel a cégek igényeire a Facebook
Most már nem fog gondot jelenteni, ha több telephelyünket is szeretnénk megjeleníteni a Facebookon, sőt automatikusan hirdethetjük is őket. A legnagyobb közösségi oldal új funkciókkal kényezteti a vállalkozásokat novembertől.