Számos esetben előfordult, hogy harmadik országba történő termékértékesítés esetén a törvényben előírt határidő túllépése miatt az adott ügyletet nem lehetett adómentes exportértékesítésként megítélni. Ennek kapcsán egy peres eljárás során a Kúria felülvizsgálati eljárás keretében kérte az Európai Bíróságot, hogy vonja vizsgálat alá, az érintett nemzeti szabályozás összhangban van-e a direktívával. Miután az Európai Bíróság az ítéletében kimondta, hogy ellentétes a direktívával az a nemzeti szabályozás, amely alapján pusztán egy határidő túllépése azzal a következménnyel jár, hogy az adóalany véglegesen elveszíti az adómentesség alkalmazásának lehetőségét, időszerűvé vált a hazai szabályozás átalakítása – figyelmeztet blogbejegyzésében a UCMS Group Magyarország.
Ennek keretében az áfatörvény 98. §-a 2014. január 1-jétől kiegészült egy új bekezdéssel, amely alapján azon termékértékesítések esetében, amelyeknél a vámhatóság általi kiléptetés a teljesítést követő 90 napon túl, de 360 napon belül megtörténik, az értékesítés utólagosan adómentessé válik. Ez csupán a határidő tekintetében okoz kedvező változást, az adott ügyletre vonatkozóan az adómentesség egyéb feltételeinek teljesülnie kell.
Felmerül a kérdés, hogy a gyakorlatban ez miként valósítható meg. Ehhez célszerű számba venni, hogy a számlázás során milyen lehetőségeink vannak. Egyrészt az eladó vélelmezheti az adómentességhez szükséges 90 napon belüli kiléptetés megvalósulását, és ennek megfelelően a vevő részére áfamentes számlát bocsát ki.
Kedvezőtlen helyzetben, ha a kiléptetés 90 napon belül nem történik meg, az eladónak az áfát pótlólag fel kell számítania az eredetileg kibocsátott számla módosításával. Ebben az esetben az eladó a fizetendő adó utólagos növekedésével szembesül, majd azt a teljesítés időpontjára vonatkozó szabály alapján, szükség esetén önellenőriznie is kell. Mindez azt jelenti, hogy az eladó nem tekinthet el a fizetendő adó
Abban az esetben, ha a teljesítéstől számított 90. nap és a 360 napon belüli kiléptetés ugyanabba a bevallási időszakba esik, az értékesítés áfamentesként is kezelhető, azzal a feltétellel, hogy a módosítószámla kiállítása a bevallás benyújtásáig megtörténik.
A korábbi időszakok tekintetében olyan ténylegesen megvalósult termékexport esetében, ahol a 90 napos határidő túllépése miatt azt nem adómentes exportként vallották be, vagy az adóhatóság utólagos ellenőrzés keretében kérdőjelezte meg az adómentesség alkalmazását, adó visszatérítését lehetett kezdeményezni. Ezek olyan ügyletek tekintetében történhettek meg, amelyek az ítélet kihirdetésének időpontjában, vagyis 2013. december 19-én még nem évültek el. Mindezek mellett figyelemmel kellett lenni a kérelem benyújtására nyitva álló 180 napos jogvesztő határidőre is.