A tények egy független kutatás eredményei, amely az Avaya megbízásából készült Európában és Oroszországban a rugalmas munkavégzéssel kapcsolatban. (A felmérés során a rugalmas munkavégzésnek tekintették, amikor a munkavállalónak nem kötelező kötött időben vagy az irodájában dolgoznia, hanem rugalmas a munkaideje és bárhonnan dolgozhat.) A kutatás során több mint 3500 francia, német, spanyol, olasz, orosz és egyesült királyságbeli munkavállalót kérdeztek meg.
Az ingázás megszűnésével felszabadult időt a munkavállalók a családjukkal töltik (56 százalék), kikapcsolódásra használják fel (45 százalék) vagy olyan találkozókon vesznek részt és olyan feladatokat oldanak meg, melyeket általában munkaidőben végeznének el (42 százalék). Az alkalmazottak 21 százaléka a felszabadult időt munkára használja fel, 25 százalék pedig sportolásra szánja. Ez utóbbi arány a németeknél 32, míg a spanyoloknál 35 százalék. Az eredmények alapján kimutatták, hogy rugalmas munkavégzésnek köszönhetően jobb a munka és magánélet közötti egyensúly, erősebb a hagyományos családmodellben (csak szülők és gyerekek) élőknél a családtagok kapcsolata, sőt, még az egészségre gyakorolt hatása is pozitív, köszönhetően annak, hogy a mozgásra fordított idő is növekszik.
Az egész európai gazdaság jól járhatna
„Egységes kommunikációs megoldásokkal a vállalatok könnyen biztosítani tudják alkalmazottaik számára a rugalmas munkavégzést. A kutatás bebizonyította, hogy ez nem csak a zöld kezdeményezéseket támogatja, de az alkalmazottak jobban képesek irányítani munkával töltött idejüket. Az ingázás megszűnésének tehát óriási pozitív hatása van az egyes dolgozókra és a környezetre is, ezen felül a rugalmas munkavégzés gazdasági következményei is érdekesek. A megnövekedett termelékenység és az, hogy a munkavállalók 25 százaléka az ingázás megszűnésével felszabadult időt is munkára fordítaná, óriási hatással lenne az európai gazdaságra. Ha mindezt kivetítjük a gazdaság szintjére, képzeljük el, a termelékenység kapcsán milyen turbó-töltetet jelentene a rugalmas munkavégzés az egész régióban." - mondta el Papp István, az Avaya country sales menedzsere.
Az Avaya 2009 májusában publikált kutatásából kiderült, hogy rugalmas munkavégzéssel a foglalkoztatás szintjét jelentősen emelni lehetne. A megkérdezettek 85 százaléka biztos benne, hogy ezáltal új munkahelyek jönnének létre, a dolgozók megtarthatnák munkahelyüket, sőt, visszatérhetnének a munkaerőpiacra. Nagyobb rugalmassággal a vállalatok fokozhatnák termelékenységüket és képesek lennének megtartani tehetséges munkavállalóikat a szervezeten belül.
További eredmények:
- rugalmas munkaidőben dolgozók között a rész-munkaidősök aránya nagyobb, mint a teljes munkaidőben dolgozóké: az arány 75 és 64 százalék,
- a nyugdíjas munkavállalók 90 százaléka dolgozik rugalmas munkaidőben,
- jelenleg a dolgozók 27 százaléka dolgozna szívesen az ingázásra szánt időben, ha a lehetőséget megkapna a rugalmas munkavégzésre.