A felszámolás után is van élet

Az idén 30 százalékkal több vállalkozás ellen indult felszámolási eljárás, mint a tavalyi év azonos időszakában. Akinek a cégét megszüntetik, jellemzően egyből alapít egy újat, így a piac megtisztulása még várat magára.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a kkv-ról szinte mindenkinek a kis és középvállalkozások jutnak az eszébe, hamarosan meg lehet változtatni a jelentését körbetartozó és kilátástalan vállalkozásokra - összegezte az elmúlt időszakban a cégekkel szemben indult fel- és végelszámolási statisztikákat Csorbai Hajnalka, az Opten Informatikai Kft. stratégiai igazgatója. A cég adatbázisa szerint az elmúlt időszakban tovább nőtt a felszámolások száma, amit az is okozhatott, hogy a válság kirobbanása óta egyfajta pánikhangulat uralkodik a vállalkozások között, akik így szinte rögtön elindítják a felszámolást a nem fizető céggel szemben, remélvén, hogy ezzel minimalizálni tudják a veszteségeiket.

Az idei év első felében közel harminc százalékkal több cég ellen indult felszámolási eljárás, mint 2008 azonos időszakában. Azt, hogy a tendencia fordulásában egyelőre nem bízhatunk, jól mutatja, hogy amíg az első negyedévben 22 százalékkal volt több felszámolás az egy évvel korábbihoz képest, addig a második negyedévben már 39 százalékkal. A tendencia egy ideig még biztosan nem fog megfordulni, amit várhatunk az a növekedés mértékének mérséklődése - közölte a szakember, aki szerint konkrét javulásra csak 2010 második felében számíthatunk.

Ugyancsak kedvezőtlen statisztika, hogy egyre nagyobb árbevételű cégeket számolnak fel, így félő, hogy az ő alvállalkozóik közül is sokan a csőd szélére kerülhetnek - magyarázta a számadatokat Csorbai Hajnalka. Az idei adatok szerint a tíz legnagyobb felszámolt cég 25 százalékkal nagyobb árbevétellel rendelkezett, mint a tavaly hasonlóan járt társaik, de még nagyobb problémát okoz, hogy amíg tavaly „mindössze" 500 embernek adott munkát a top 10 cég, addig idén 3300 lakos megélhetése került veszélybe.

A válság szinte kivétel nélkül az összes ágazatot érinti: még a hagyományosan stabilnak számító informatikai ágazatban is másfélszeresére nőtt a felszámolások száma. A statisztika szerint a legnagyobbat a gépjármű-kereskedelemben dolgozók bukták, hiszen itt minden 20 cég megszűnt, amivel a korábban sokáig az élen álló építőipar is megelőzték. Ugyancsak rossz időszakot élnek az utazási irodák, ahol a duplájára nőtt a felszámolások száma.

Van tisztességesebb mód is

A jelenlegi helyzetben hálásnak kell lenni, hogy bizonyos cégek végelszámolást kérnek maguk ellen, hiszen megtehetné, hogy nem fizeti ki a számláit és megvárja a felszámolást - jelentette ki Csorbai Hajnalka. Szerinte éppen ezért sokkal kisebb probléma, hogy ezen a területen is emelkedtek a számok - a tavalyi 5000 helyett idén 6680 cég bezárásáról döntöttek a vezetők -, mivel „sokkal inkább a végelszámolása száma növekedjen, mint a felszámolásoké."

A növekedés, ahogy a felszámolásoknál is, a második negyedévben ugrott meg (44,5%), ráadásul a június abszolúte rekordot döntött azzal, hogy soha ennyi cég nem kérte megszüntetését.

Az új cégek zöme régi szereplőkkel próbálkozik

A válság miatt 2009-ben megtorpant a cégalapítási kedv is. Az Opten statisztikái szerint korábban sosem volt példa arra, hogy az új cégek száma több hónapon keresztül csökkent volna. Most azonban ez a helyzet állt elő, idén az első félévben 23964 céget, a tavalyi azonos időszakánál 5 százalékkal kevesebbet regisztráltak. Utoljára februárban fordult elő, hogy egy hónapban több céget jegyeztek be, mint a megelőző év azonos havában.

Érdekes statisztika, hogy az új cégek több, mint 70 százalékát olyan személyek alapítják, akiknek korábban is volt cégük, sőt a tönkrement cégek több, mint fele egyből visszatér. Csorbai éppen ezért hibás gazdaságpolitikai lépésnek tartja, hogy a kormány minden áron egyszerűsíteni akarja a cégalapítást, például azzal, hogy csökkenti a kötelező alaptőkét, illetve, hogy akár egy órán belül lehet vállalkozást alapítani.

A szakember szerint az lenne a megfelelő megoldás, hogy akinek felszámolják a cégét, az egy meghatározott ideig ne alapíthasson új vállalkozást. „Ehhez azonban technikai háttér is szükséges, egy olyan adatbázis, ahol ezek a változások végigkövethetőek, márpedig az államnak nincs ilyen" - hangsúlyozta Csorbai Hajnalka, aki semmi esélyt sem lát arra, hogy ez megvalósulhasson. A jelenlegi csődtörvény szerint nem jár automatikusan az eltiltás, ezt a károsultnak kell kérvényeznie. „Ez a rendszer azonban nem működik rendesen, mivel bíróságra járni, ezek költségeit megfizetni nem sokan szeretnének".

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo