Mi más lehetne a Piac&Profit március elején megjelent számának a vezérfonala, mint a közelgő választás! A lap vezetőinterjújában Hann Endre, a rendszerváltás óta minden egyes alkalommal a legpontosabb előrejelzést adó Medián Kft. ügyvezetője arról beszél, hogy az ellenzék továbbra sem egységes tömb, és az esélylatolgatásánál azt is figyelembe kell venni, hogy ez nem lesz maradéktalanul tisztességes választás.
„A választási törvény túl sok pluszelőnyt ad a Fidesznek. Például a határon túli szavazatok kezelésével, különös tekintettel a Nyugaton, illetve a környező országokban élő magyarok megkülönböztetésére. A kormánypárt választási törvénye számos helyen a sajátjaiknak kedvező módon rajzolta át a választási térképet. A médiafölényről nem is beszélve” – mondja a Hann, aki szerint a politikai törésvonalak mentén ketté van osztva a közvéleménykutató-szakma is, mint szinte minden ebben az országban.Balázs Péter, a Bajnai-kormány külügyminisztere szerint ennek ellenére ma kisebb az esélye az Orbán-kormánynak a folytatásra, mint korábban volt. „Egyrészt épp azért bukhat, mert most először szembesül egyesült ellenzékkel, másrészt mert számos területen – kezdve a járvánnyal, de folytathatnánk a sort az oktatással, a munkanélküliség és a szegénység kezelésével – rosszul kormányoz” – sorolja a volt uniós biztos. Szerinte az is számít, hogy 12 év sok: megunják a választók a kormányt, szeretnének újat látni.
„Ez tudatos célja volt az orbáni politikának” – teszi hozzá.
Bojár Gábor üzletembert, Márki-Zay Péter egyik szakpolitikai kabinetvezetőjét is megkérdezte a lap. A vállalkozó rámutatott, a rendszer, amiben most élünk arról szól, hogy akkor leszel sikeres, ha haver vagy a kormányzattal. Ez nem vállalkozói szellem, és ez elriasztja a valódi vállalkozókat – hívja fel a figyelmet a Graphisoft alapítója.
„A vállalkozói szellem direkt elnyomásával találkozunk. A NER-közeli cégek a sikeres vállalkozások felvásárlásával nőnek, ezért egy sikeres vállalkozó igyekszik nem nagyra nőni, hogy ne vegyék észre. Rengeteg ilyen visszajelzést kapok” – mutat rá Bojár.Úgy véli, az Orbán-kormány idején a kreativitás és a növekedés ösztönzése helyett a növekedés és az alkotás elfojtása történik, ami tragédia.
„Ha nem a piac választja ki, hogy ki a sikeres, hanem a kormány, abból nem lesz jó kapitalizmus” – olvasható az interjúban, amiből arra is választ kap az olvasó, hogy milyen egy jó vezető, milyen készségekre és tudásra van szükség ahhoz, hogy valaki sikerre vigyen egy csapatot.A lap mostani számának több cikke is foglalkozik a sokkoló külpolitikai helyzettel. A Moszkva és Peking által uralt eurázsiai tengely mindkét vége izzik: egyrészt a már belobbant ukrán front, másrészt a még csak parázsló tajvani. Ukrajna mellett az év negatív meglepetése Afrika lehet, ahol növekszik a politikai bizonytalanság, erősödnek az iszlamista felkelők és sorozatosan robbannak ki puccsok – sorolja Káncz Csaba jegyzetében a komoly humanitárius válságot és menekültáradatot eredményező helyzeteket.
A lap összeszedte azt is, milyen következményekkel járhat a háború a magyar gazdaságra. Jóllehet Oroszország és Ukrajna együttes részesedése Magyarország külkereskedelmében nem meghatározó, az egyes cégek – jelesül az OTP Bank és a Richter – kitettsége jelentős. A háború miatti visszaesésének az is lehet a következménye, hogy drágábban juthatunk élelmiszerhez és energiához, ami csak még feljebb lökné a januárban amúgy is 14 és fél éves csúcsra (7,9 százalékra) futott hazai inflációt.
A Piac&Profit most megjelent száma számos aktuális társadalmi és politikai kérdést feszeget pártatlanul, szókimondóan, miközben a vállalkozások számára is útmutatót ad a mindennapi boldoguláshoz. Vegye le a digitális könyvespolcról az exkluzív interjúkat és vállalkozói sikerrecepteket egyaránt tartalmazó lapot!