A napi terhek csökkentése a legvonzóbb bónusz

Munkáltatói hiteltörlesztés, luxusutazás, magasabb fizetéssel, több felelősséggel járó előléptetés, kiszámítható munkaidő, családbarát munkahely. Munkavállalókat kérdeztünk, kit melyik tenné elkötelezettebbé munkaadója, cége irányába, melyik juttatás motiválná leginkább.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A HR-szakértők többsége állítja, hogy azok a munkatársak, akik kiemelkedő munkájukért jutalomutazást kapnak, lojálisabbak lesznek a munkaadójukhoz, mint ha pénzjutalmat kapnának. Az ösztönző, úgynevezett incentive utazások legjellemzőbb vonása, hogy az azt kiérdemelt munkatársak olyan helyre jutnak el, ahová saját erőből nem sikerülne. Vannak olyan motivációs utak is, amelyekre a hozzátartozókat is elvihetik a jutalmazottak. A legkedveltebb helyszínek között van az incentive utak számára például a karib(Antilla)-tengeri Aruba, Vietnam és Kambodzsa vagy India, de különlegességnek számíthat az amszterdami virágtőzsde éppúgy, mint Stockholm éjszaka a háztetőkről. (Vannak cégek, ahol egészen extrémnek tűnő megoldásokkal teszik szebbé a munkavállalók napjait.)

Kép: PP-archív

Ennyire elkötelezettek a magyar munkavállalók
 A GfK Nemzetközi Alkalmazotti Elkötelezettség címmel készült tavalyi kutatása szerint Magyarországon a fiatalok mindössze 11 százaléka érzi úgy, hogy elérhető számukra az előléptetés. Míg a fiatal álláskeresők száma itthon valamelyest elmarad a nemzetközi átlagtól, arányaiban némileg többen lennének hajlandóak külföldre vándorolni egy jobb munkalehetőség reményében. A munkavállalók legfőképpen a munkahelyi nyomást érzik, ami hosszú távú megtartási problémákat okoz a vállalatok és az országok számára.
A Piac & Profit által megkérdezett dolgozóktól azt kérdeztük, a munkáltatói hiteltörlesztés, luxusutazás, magasabb fizetéssel, több felelősséggel járó előléptetés, kiszámítható munkaidő, családbarát munkahely lehetőségek közül mi motiválná őket leginkább hosszú távon. A válaszok alapján kevesebben választanák az utazást és a pénzjutalmat, mint a munkáltatói hiteltörlesztést vagy a családbarát munkahelyet. Az előléptetéssel járó nagyobb felelősségtől jobban ódzkodnak, mint amennyire vonzó a pozícióval járó fizetésemelés. A megkérdezettek választásaikat azzal indokolták, nem engedhetik meg maguknak, hogy nyaralni menjenek, annál többet viszont nem tudnak és nem is akarnak dolgozni, mint amennyit jelenleg, és ezért kevéssé motiválja őket egy előléptetés. Ugyanakkor elképzelésük sincs, hogy a mikor tudják majd visszafizetni azokat a hiteleket, amiket már egy ideje törlesztenek. A válaszadók között volt olyan is, aki egyszerűen azt felelte, jóval elkötelezettebb lenne munkahelye iránt, ha engednék rugalmas munkaidőben dolgozni, és lenne ideje megvalósítani az ötleteit.

A hozzáértők szerint öt munkavállalóból mindössze csak egy erősen elkötelezett munkáltatója iránt, de határozottan állítják, az elkötelezettség mérése már önmagában is pozitív hatással lehet az elkötelezettségre, azonban valódi célját akkor éri el, amikor tényleges akcióterveket készít a cég a feltárt gyengeségek megoldására, s a munkavállalók valóban látják, hogy volt értelme véleményüket kifejteni.

A lojalitás és a motiváltság növelésére – HR-esek szerint – a következő eszközök alkalmasak: belső kommunikáció fejlesztése, intranet elérhetősége a fizikai dolgozók számára is. A dicséret, az egyéni fejlődés nyomon követése és a munkahelyi szociális kapcsolatok kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy mennyire érezik magukat elkötelezettnek a vezetők és a beosztottak. (Nagyon kicsit változtatások, apró szokások is jelentősen javíthatják a munkahelyi légkört. Mutatunk néhány olyat, amiért biztosan kedvelni fogják a munkatársai.)

A dolgozók elkötelezettségét határozottan negatív irányba befolyásolja az agresszív vezetői stílus, a következetlen és kiszámíthatatlan döntéshozatal vagy a tudásmegosztás hiánya. Problémás lehet az is, ha alacsony szintű a vezető és a beosztott közötti interakció. Érdemes odafigyelni a megfelelő munka–magánélet egyensúlyra is ahhoz, hogy kitartó és hosszú távra tervező munkatársaink legyenek.

20 konkrét eszköz motivációra
  1. Bizalmat adok neki
  2. Megdicsérem valamiért
  3. Bevonom egy döntésbe
  4. Bevonom valami új dolog kitalálásába
  5. Időt szánok rá, meghallgatom
  6. Önállóságot adok neki valamiben
  7. Személyre szóló célkitűzésben segítek neki
  8. Kihívást jelentő feladatot adok neki
  9. Szakmai kiállításra mehet
  10. Folyamatos visszajelzést adok neki
  11. Csapatépítő programot szervezek
  12. Viszek valamilyen finom ennivalót a csapatnak
  13. Továbbképzésre mehet
  14. Kikérem a véleményét
  15. Megértő vagyok a problémájával kapcsolatban
  16. Az eredményeket megünnepeljük
  17. Közös célokat tűzünk ki
  18. Érdekes pluszmunkát kap
  19. Olyan feladatot adok neki, ami növeli az önbizalmát
  20. Támogatom az előrelépésben, fejlődésben

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo