A közbeszerzéseknek is jót tesz a digitalizáció

A 21. századi technológia nagyban segíti az átláthatóságot a közbeszerzéseknél. A Közbeszerzési Hatóság mobilapplikációja immár egy éves és most új funkciókkal bővül.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 21. század kihívásaira reagálva a Közbeszerzési Hatóság számos innovatív, köztük digitális eszközt vezetett be annak érdekében, hogy az átláthatóságot, illetve a versenyt tovább erősítse a közbeszerzési piacon. Ilyen a „Napi Közbeszerzés” nevű mobilapplikáció, amely egy éve indult és már 5.000 felhasználója van. Az alkalmazás a közelmúltban több új funkcióval bővült, lehetővé téve többek között, hogy a gazdasági szereplők a kiírás pillanatában értesüljenek az őket érintő hirdetményekről és határozatokról - hívta fel a figyelmet Rigó Csaba, a Hatóság elnöke, a szervezet sajtó-háttérbeszélgetésén.

„Számos újítást vezettünk be az elmúlt időszakban annak érdekében, hogy az átláthatóságot tovább növeljük: napi szerkesztésűvé tettük a Közbeszerzési Értesítőt, elindítottuk a Napi Közbeszerzés mobilapplikációt – amelyet azóta már 5 ezren töltöttek le –, illetve a Hatóság honlapján, a www.kozbeszerzes.hu-n is folyamatosan, naprakészen jelentetünk meg minden, közbeszerzési eljárásokhoz, illetve jogorvoslathoz kapcsolódó információt, döntést” – fogalmazott Rigó Csaba, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.

Kép: Pixabay

A Közbeszerzési Hatóság kiemelt feladata a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos információk teljes körű átláthatóságának biztosítása, hiszen a transzparencia fokozza a versenyt és csökkenti a korrupciós kockázatokat. A közbeszerzések átláthatósága tekintetében európai összevetésben is jól teljesít hazánk, hiszen az Európai Bizottság a legutóbbi, 2017-ben publikált belső piaci eredménytáblájában százszázalékosra értékelte a magyar közbeszerzési piac transzparenciáját.

Naprakész információk egy gombnyomásra

Az egy éve indult Napi Közbeszerzés nevű, naponta frissülő telefonos alkalmazás elsősorban a közbeszerzési piac szereplőinek munkáját segíti, hiszen a felelős akkreditált köszbeszerzési szaktanácsadók, az ajánlatkérők, illetve a potenciális ajánlattevők, vállalkozások naprakészen értesülhetnek az őket érintő információkról.  Az egyéves mobilapplikáció új funkciókkal bővült, amelyek gyors és gyakorlati segítséget nyújtanak a közbeszerzési hirdetmények, illetve jogorvoslati döntések közötti kereséshez.

Nyerésben a kisvállalkozások a közbeszerzéseken
Az elmúlt évben rekordot döntött a magyar kis- és középvállalkozások által elnyert közbeszerzések összértéke, mely a 2016-os mintegy 826 milliárdról, 2017-ben közel 1460 milliárd forintra emelkedett. Darabszámot tekintve pedig az összes eljárás 82%-át nyerte el hazai kis- és középvállalkozás. A tendencia a várakozások szerint 2018-ban is folytatódni fog.
„Az új Menedzser értesítő funkciónak köszönhetően az alkalmazás előre beállított kulcsszavak alapján figyelemfelkeltő üzeneteket küld a témában megjelent közbeszerzési pályázatokról, így a felhasználók azonnal, már a kiírás pillanatában értesülhetnek az őket érintő hirdetményekről, valamint a Közbeszerzési Döntőbizottság számukra releváns határozatairól. A fejlesztés része, hogy a Hatóság honlapjának általános kereső funkcióját okostelefonra is kibővíti, így a felhasználók az online felülethez hasonlóan előre beállított paraméterek alapján, könnyen és egyszerűen kereshetnek a hirdetmények között.” – fűzte hozzá Rigó Csaba.

Felpörögtek a közbeszerzések

A tavalyi évben 2016-hoz képest mintegy 45 százalékkal csökkent a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások száma. Ez a tendencia az idei évben további ígéretes javulást mutat, hiszen 2018-ban eddig mindössze 140 ilyen eljárás indult, amely közel 50 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. Az átláthatóság mellett a verseny is egyre nagyobb: míg 2016-ban az egy közbeszerzési eljárásra jutó átlagos ajánlatok száma 6 volt, addig 2017-ben ez a szám 8-ra nőtt.

„A közbeszerzési piac a tavalyi évben rekordot döntött, 2017-ben összesen 8.811 közbeszerzési eljárást írtak ki hazánkban, melyek összértéke elérte a 3629 milliárd forintot, mely több mint 70%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez az összeg a teljes magyar GDP 10,2 %-át tette ki. Az idei év is hasonlónak mutatkozik, hiszen 2018 első öt hónapjában 4257 közbeszerzési eljárást írtak ki, összesen 1918 milliárd forint értékben. A fenti beszerzéseknek csak egy részét képezik azok az eljárások, amelyben uniós pénz is megjelenik. E mellett jelentős arányt képviselnek a magyar emberek által megtermelt hazai forrásból finanszírozott közbeszerzési eljárások.” – emelte ki Rigó Csaba.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo