A hitel, vagy a kockázati tőke éri meg jobban?

Ha egy vállalkozásnak tőkére van szüksége, több lehetőséget is mérlegelhet, a bankokhoz is fordulhat hitelért, vagy befektetőt kereshet, amelyik kockázati tőkével „száll be” a vállalkozásba. De vajon melyik éri meg jobban?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Több lehetőség is van a tőkeszerzésre

A tőkebefektetések éves hozamelvárása a tőkealaptól, illetve a befektetés kockázatától függően széles skálán mozog, az SZTA a piacon alacsonynak számító 12-15 százalékától egyes JEREMIE befektetők vagy magánalapok akár 35-40 százalékos arányáig. Ha csupán a százalékokat nézzük, feltűnik, hogy a kereskedelmi bankoknál kínált vállalati hitelek éves kamatlába messze nem éri el ezt a szintet. Jelenleg átlagosan 5-7 százalék, speciális esetekben akár alacsonyabb is lehet a hitelkamatok szintje (például ha a Növekedési Hitelprogramban veszünk részt). A nyers összehasonlítás a hitelt dobná ki győztesként, azonban vannak más szempontok is, amelyeket érdemes szem előtt tartani – hívja fel a figyelmet a Széchenyi Tőkealap blogjának legfrissebb bejegyzése.

A tőke mindig drágább, mint a hitel, befektetőtől és hitelezőtől függetlenül, viszont ez nem véletlen. Egyrészt a hitelnyújtáskor a pénzintézet komoly értékű fedezetet vár el, amellyel csökkentheti a megállapodás, illetve a vissza nem fizetés kockázatát. Szerződésbe foglalja, hogy fizetésképtelenség esetén a vállalat a bankra ruházza át a fedezetként szolgáló eszközt vagy ingatlant, sok esetben pedig a tulajdonosok magánvagyonából is behajthatóvá teszi a felhalmozott tartozást.

Ha figyelembe vesszük a fedezet értékét, és lebontva hozzáadnánk az éves kamathoz, az már korántsem tűnne annyira alacsonynak. Arról nem is beszélve, hogy a fedezetről való lemondás mekkora veszteséget jelenthet a vállalkozónak. A bank így biztosítja saját forrásainak megtérülését, hogy annak kihelyezése ne legyen veszteséges. Érdemes megfigyelni, hogy a személyi biztosítékok esetén (tehát pl. kezesség, készfizető kezesség) magasabb kamattal kell számolni, ugyanis nehezebben behajthatók az ingatlanfedezetnél. Egy induló, árbevétellel még nem is rendelkező cég esetében pedig nem is opció a hitelfelvétel lehetősége a hiányzó track-record és fedezet okán.

Kockázati tőke: válaszok a leggyakoribb kérdésekre
Gyakran elhangzik, hogy tőkekínálati forradalom zajlik Magyarországon, ám még mindig sok vállalkozó számára fehér folt a kockázati tőke, a Jeremie alapok működése. Ezért a leggyakoribb felmerülő kérdésekre most elolvashatja a válaszokat!
Másrészt a törlesztést tekintve is vannak jelentős különbségek. A bankok jellemzően már a folyósítás utáni hónapban is várnak bizonyos mértékű összeget, de legkésőbb egy éven belül már el kell kezdeni a törlesztést. Ezzel szemben a kockázati tőke elvárt hozamának teljesítésével a befektető jóval későbbi időpontra – általában 3-7 évre – számol, így a vállalkozásnak több éve van arra, hogy vagy kellő mértékű nyereséget kovácsoljon a befektetett összegből, vagy elérje, hogy egy újabb befektető vonzónak találja, és kivásárolja a korábbi tulajdonostárs befektetőt vagy akár az alapítókat. Tehát annak is, hogy nincs azonnali fizetési kötelezettség, ára van, és ez épp az elvárt hozam mértékében látszik meg.

Harmadrészt pedig a hozzáadott érték mellett sem lehet elmenni. Míg egy bankkal kötött szerződés kizárólag anyagi jellegű elemeket tartalmaz (hitelösszeg, kamat, fedezet stb.), addig a befektetővel partnerségi viszony alakul ki. Mivel a befektető tulajdonrészt szerez a vállalatban, a tulajdonossal közös cél mozgatja. Nem rövidtávon gondolkodik, tehát nem akar minél hamarabb minél több részletet látni a befektetésből, hanem a cég előremozdításán dolgozik ő is, hogy a befektetés később a lehető legértékesebb legyen. Ennek megfelelően döntési-, illetve vétójogot kap a tulajdonosi kör tagjaként, de akár pénzügyi, stratégiai tanácsokkal is elláthatja a cég vezetőségét, ha pedig bajba kerül, akár jelentős segítséget is tud nyújtani. Ennek a kvázi tanácsadói díjnak az értékét is tetten érhetjük a hitelnél magasabb költségekben.

A számok mögé nézve valószínűleg már nem is tűnik annyira drágának a tőke a hitelhez képest, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy a hitel esetében kiegészítő díjakkal is számolni kell (hitelbírálati díj, folyósítási jutalék, kezelési költség, keretbeállítási-jutalék stb.). Úgy kell ezt elképzelni, mint egy szolgáltatás alap-, illetve bővített csomagját. A bővített csomag természetesen drágább, viszont tartalmaz olyan plusz elemeket is, amelyek „kényelmesebbé” teszik a szolgáltatást.

A tőkeszerzés lehetetlennek tűnik egy induló vállalkozásnak – de nem az
Amikor a szakértők, befektetők egy-egy vállalkozás vagy startup múltbéli teljesítményét vizsgálják, sokan úgy gondolják, teljesíthetetlen elvárásokra kell számítaniuk, hiszen üzleti eredményeket, trendeket nem tudnak majd felmutatni.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo