A cégek egyelőre kivárnak

A geopolitikai és kereskedelmi bizonytalanságok miatt világszerte csökkent a tőzsdei bevezetések (IPO) száma – derül ki az EY globális részvénykibocsátási trendeket elemző negyedéves jelentéséből. A vállalatok egyelőre kivárnak, de akár már idén új lendület kaphatnak a tranzakciók. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fő részvényindexek kedvező alakulása ellenére a folyamatban lévő geopolitikai és kereskedelmi feszültségek továbbra is óvatosságra intik a befektetőket. 2019 első három hónapjában a tőzsdei bevezetések száma 199-re, az egy évvel korábbi időszak eredményének közel felére (41%) csökkent. A kibocsátásból származó bevételek összege pedig csupán 13,1 milliárd dollárt ért el, ami 74 százalékos visszaesést jelent 2018. első negyedévi adataihoz képest.

Kép:PP archív

Az Egyesült Államok, Kína és Európa közötti kereskedelmi problémák, illetve a Brexit körüli bizonytalanságok az elmúlt időszakban tovább fékezték az IPO-tevékenységet. A nagy európai gazdaságok lassú növekedésének kockázata ugyancsak közrejátszott abban, hogy a kontinensen mindössze 23 tőzsdei bevezetésre került sor, együttesen alig 400 millió dollár értékben.

Jelentős számú tőzsdére érett társaság várakozik részvénykibocsátásra világszerte. Ha 2019

A kockázatot a tőkebevonásnál is meg kell fizetni
Egy jó időben és jó ütemben végrehajtott fejlesztés felvirágoztathatja a vállalkozást, az elmaradt fejlesztés viszont akár a vállalkozás ellehetetlenüléséhez is vezethet. Egy adott beruházás azonban nem, vagy csak hosszú évek alatt valósítható meg tőkebevonás nélkül.
második negyedévében ezek közül sikeresen megvalósul legalább egy nagy értékű bevezetés, már az elegendő lenne ahhoz, hogy elmúljon a globális IPO-piacok bizonytalansága” – mondta Geist Ferenc, az EY tranzakciós tanácsadással foglalkozó üzletágának szakembere.

Az idei első negyedévben a technológiai, az egészségügyi és az ipari szektor adta az IPO-tranzakciók több mint felét (51%), illetve a bevételek 42 százalékát, összesen 5,4 milliárd dollárt. Ezek közül is a technológiai szektor érte el a legmagasabb bevételt 2,1 milliárd dollárral.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo