5 dolog, amit érdemes tudni a jótállásról

Érdemes tisztában lenni a jótállás - más szóval garancia - legfontosabb jellemzőivel, így többek között azzal, hogy mikor áll fenn jótállási kötelezettség, mi a különbség a jótállás és a szavatosság között, és így tovább. Szakértőnk segít!

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jótállásra nem minden esetben köteles, aki valamely árut vagy más dolgot elad, illetve szolgáltatást nyújt. Jótállási kötelezettség két alapon keletkezhet: vagy jogszabály írja elő a kötelező jótállást bizonyos termékekre, ill. szolgáltatásokra, vagy pedig az illető önként vállal jótállási kötelezettséget. (Az önként vállalt plusz egyértelműen javítja az ügyfélélményt, ami pedig súlyos forintokat jelent a kasszában!)

Kép:Wikipedia

Jogszabály írja elő a kötelező jótállást például egyes tartós fogyasztási cikkeknél, így többek között egyes háztartási eszközöknél, informatikai készülékeknél, gépjárműveknél. Szintén jogszabály szól a lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról.

Milyen formában vállalható jótállás?

A jótállás vállalása nincsen írásbeli formához kötve. Így jótállást akár szóban is lehet vállalni. Persze ez utóbbi megnehezítheti a jogosult dolgát, mivel vita esetén neki kell bizonyítani, hogy a másik fél jótállást vállalt.

Mi a különbség a szavatosság és a jótállás között?

Mind a szavatosság, mind pedig a jótállás a hibás teljesítésért való helytállásra vonatkozik. Különbség azonban a kettő között, hogy a szavatossági kötelezettség a Polgári Törvénykönyv alapján mindenkit terhel, aki ellenszolgáltatás fejében valamely terméket értékesít vagy más szolgáltatást nyújt. A jótállás viszont ennél szűkebb körű, és kötelezően csak a jogszabályban előírt vagy önként vállalt esetekben áll fenn.

Lényes különbség, hogy kit terhel a bizonyítási kötelezettség vitás esetben. Jótállás esetén a jótállásra kötelezett csak akkor mentesül e kötelezettsége alól, ha bizonyítja, hogy a jótállási időn belüli felmerült hiba oka a szerződés teljesítése (pl. az áru átvétele) után keletkezett. Szavatosság esetén viszont a főszabály az, hogy a másik félnek (pl. a vásárlónak) kell bizonyítania, hogy a hiba a szerződés teljesítésekor már megvolt. Ez alól akkor van kivétel, ha valaki fogyasztóként köt szerződést. Fogyasztói szerződés esetén a vásárlástól számított 6 hónapon belül felismert hiba esetén, a kereskedőnek kell bizonyítania, hogy a hiba oka a vásárlást követően keletkezett.

Rugalmasan kezelik a szabályokat a kereskedők
Az online kereskedelem fellendülésével egyre fontosabbá válik a fogyasztók védelme a tisztességtelen kereskedelmi magatartással szemben. Ezért maguk a fogyasztók tehetik a legtöbbet, de a legtöbben mind a mai napig nincsenek tisztában a jogaikkal.
Mennyi ideig áll fenn a jótállás?

A jótállási kötelezettség meghatározott ideig, a jótállási időn belül áll fenn. Jogszabályban meghatározott kötelező jótállás esetén a jótállási időt a jogszabály határozza meg, például tartós fogyasztási cikkek esetén 1 év. Egyéb esetekben pedig a jótállásra kötelezett saját vállalása irányadó. A jótállási időt nem csak kifejezett határidő alkalmazásával, hanem más alkalmas módon is meg lehet határozni, így például gépjárművek esetén futott kilométer alapján.

A jótállási igényt a jótállási időben lehet érvényesíteni. Ez azt jelenti, hogy a jótállási időn belül közölni kell a kötelezettel az igényt, és amennyiben a jótállási igény teljesítését megtagadja, akkor peres úton kell érvényesíteni az igényt. Főszabály szerint tehát a pert is meg kell indítani a határidőn belül. Kivételt képez, ha a jótállásra kötelezett kötelezettségének a jogosult felhívására - megfelelő határidőben - nem tesz eleget. Ilyen esetben a jótállási igény a felhívásban tűzött határidő elteltétől számított 3 hónapon belül akkor is érvényesíthető bíróság előtt, ha a jótállási idő már eltelt.

Szükséges-e a jótállási jegy?

Alapvető szabály, hogy a jótállás a jótállási jeggyel érvényesíthető. Azonban megeshet, például hogy a jótállási jegyet a kereskedő téves tartalommal állította ki vagy a jótállási jegy átadása elmaradt. Ilyen esetekben ha a fogyasztó a számla vagy blokk bemutatásával tudja igazolni a vásárlást, akkor a kereskedő jótállási jegy nélkül is köteles eleget tenni jótállási kötelezettségének.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

 

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo