Így szállhatnak be a kicsik a nagy üzletekbe

A klasztertagoknak szánt pályázati források támogatási intenzitásának növelését sürgetik az ArchEnerg Regionális Megújuló Energetikai és Építőipari Klaszter szakemberei. Álláspontjuk szerint ugyanis ahhoz, hogy a ma érvényesülő tendenciákkal szemben növekedjen a nagyobb értékű projektek száma, megfelelő finanszírozási környezet, átláthatóbb-kiszámíthatóbb adminisztráció, projektmenedzselési támogatás és a forrásokat nem elaprózó pályázati konstrukciók kellenek.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A klaszter programirodájának adatai alapján az alapvetően kis- és közepes tagvállalkozásoknál még mindig csak mutatóban akadnak 250 millió forint feletti projektek, míg az 50 millió forintnál kisebb értékű üzleti kezdeményezések tették ki az összefogás eredményeként létrejövő beruházások közel kétharmadát. Ugyanakkor a régiófejlesztési célokat is jobban szolgálná egy egészségesebb, nagyprojektekre is építő portfólió, állítják a szakemberek.

Méretek
Az ArchEnergnél a nagyprojektek együttes értéke valamivel több mint 1,4 milliárd forint, míg a kisebb kezdeményezések 820 millió forintos értékösszeg körül mozognak, holott ez utóbbiaknak a száma többszöröse a 250 millió forint feletti kezdeményezésekének. Jellemző adat, hogy a kisebb cégeket tömörítő klaszterek hiába integráltak több vállalkozást az elmúlt években egy-egy programba, azok értéke leginkább 50 millió forint körül maradt. Közepes méretű fejlesztések és igazán nagy, negyedmilliárd forint összérték feletti kezdeményezések viszont alig-alig születtek.

– A kis értékű projektek túlsúlya érthető – mondja Makra József, a legnagyobb hazai energetikai klaszter elnöke, aki szerint az utóbbi időszak finanszírozási nehézségei még összefogás esetén sem igen tették lehetővé a kisebb vállalkozásoknak, hogy nagyobb értékű programokba kezdjenek. Ugyanakkor az egészséges portfólió szükségessé tenné, hogy a nagyobb fejlesztések és beruházások aránya is növekedjen.
– Ez biztosítaná az országos jelentőségű innovációs projektek megfelelő kihasználhatóságát – teszi hozzá.

Erős plafon a negyedmilliárd

Az ArchEnerg elmúlt években megvalósított projektlistáját áttekintve kiderül, hogy a klasztertagok a pályázati forrásokkal támogatott kezdeményezéseknek mindössze 13 százalékában vágnak bele negyedmilliárd forintnál értékesebb beruházásba. A kkv-k gazdasági integrálását végző klasztereknél az adatok országos szinten hasonló trendet tükröznek.

Az ok kettős: egyrészt kiírói oldalról a célzott pályázati forrásokat minél több szereplő között kívánták elosztani, és ez a támogatások elaprózódásához vezetett, másrészt a klasztereknek is tanulni kellett a nagyprojektek menedzselésének gyakorlatát, valamint bizonyos innovációs és pénzügyi érettséget is szükséges megszerezni ez utóbbiak sikeres megvalósításához.

Előny a klasztereknél

Makra József úgy látja alapvetően a cégméret határozza meg, hogy egy-egy cég önállóan mekkora projekttel tud megbirkózni. Ugyanakkor a klasztertagságból fakadó gazdasági előnyök kihasználásával a kisebb cégek egymásra találhatnak, és közösen már akár többszáz millió forint értékű fejlesztéseket is sikerrel menedzselhetnek.

A 2008 óta európai uniós pályázatokon nyert forrás segítségével folyamatosan alakuló klaszterek segíthetik a kkv-k exportját, illetve a belső piacon is jobb pozícióba hozhatják a tagokat a szükséges gazdasági erő és tudás előteremtésével. Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója egy sajtóközleményben „klaszteresedési divathullámról” beszélt, amely szerinte annak a jele, hogy a hazai kkv-k új – együttműködésüket erősítő – kitörési pontokat keresnek.

Klaszterek
A bejelentett és támogatást kapott klaszterek csaknem fele az energia és a gépipar, ezen belül az autógyártás, továbbá az informatika és a távközlés, valamint a környezetvédelmi ipar területén szerveződött, ezen felül pályázati pénzből az üzleti szolgáltatások, a turizmus, az építőipar, a logisztika, az egészségügy és az oktatás terén is létrejöttek összefogások. A legjellemzőbb közös tevékenység a marketing, a kapcsolatépítés, a K+F, az oktatás valamint a közös beszerzés.

Elvileg bármelyik cég szabadon csatlakozhat egy meglévő klaszterhez vagy létrehozhat újat, ám az együttműködés azt feltételezi, hogy a résztvevők valamennyire kiterítik a kártyáikat és beavatják a tagokat üzleti tervükbe. Csuhaj szerin a megfelelő önszabályozás és a szakszerű klaszter-menedzsment is elengedhetetlen a sikerhez.

Makra József úgy látja: az akkreditált innovációs klaszterek mára már felkészültek arra, hogy nagyobb, akár milliárdos projektek tető alá hozásában is segítsék tagvállalataikat, hiszen a projektmenedzselés területén az elmúlt években elégséges szakmai tapasztalat gyűlt össze a klaszterek projektirodáinál.

Nagy értékű projektekkel hatékonyan

Ahhoz hogy a tendencia megfordulhasson, és növekedjen a nagyobb értékű projektek száma, megfelelő finanszírozási környezet, átláthatóbb-kiszámíthatóbb projekt adminisztráció, projektmenedzselési támogatás és a forrásokat nem elaprózó pályázati konstrukciók kellenek.

– A támogatások elaprózódása úgy lenne elkerülhető, ha a pályázati konstrukciók kiírói hagynák, hogy magasabb, akár milliárdos támogatás is elnyerhető legyen az arra érdemes projekttervekre. Érdemes lenne ebbe az irányba fejleszteni a még kiírásra váró pályázatokat – véli Makra József.

A klasztertagok támogatása ráadásul a pályázatok kiíróinak is garanciát jelentenek a minőségi megvalósításra és a források célzott és eredményes felhasználására.

– Míg a kamarák és egyéb szakmai szervezetek elsősorban érdekvédelmi területen nyújthatnak segítséget a cégeknek, a klasztereknél éppen a gazdasági szinergiák kiaknázása és a partneri kapcsolatok tető alá hozása jelenti az igazi támogatást – mondja Makra József.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo