Csökkenhet a támogatás

Jelentősen módosul 2014-től az unió Közös Agrárpolitikája (KAP). Bár a Magyarországnak jutó támogatások nominális értéke elvileg nem változik, az igénylés új feltételei érintik a gazdákat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alaptámogatás csak annak a támogatási jogosultsággal rendelkező, aktív, mezőgazdasági tevékenységet folytató gazdálkodónak jár majd, aki megfelel az Európai Unió és a tagállam által támasztott követelményeknek. Az aktív gazdálkodó jelenleg érvényes meghatározását - amely szerint a jövedelem több mint 5 százalékának klasszikus agrártevékenységből kell származnia - egyelőre számos tagállam bírálja. Támogatási jogosultságot pedig az a termelő kaphat, aki 2011-ben az összevont területalapú támogatási rendszerben (SAPS) támogatást igényelt, vagy kizárólag olyan földterülettel rendelkezik, amelyet 2003. június 30-án nem tartottak jó mezőgazdasági állapotban.


Fotó: PP

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) magyarázata szerint azok a termelők, akik 2011-ben nem igényeltek SAPS támogatást, alapesetben nem juthatnak támogatási jogosultsághoz, illetve csak a nemzeti tartalékból igényelhetnek jogosultságot, ennek feltételeit viszont még nem hozták nyilvánosságra. Ugyanakkor, ha valaki 2011-ben akár csak egy hektár után is igényelt és kapott SAPS támogatást, és 2014-ben például 100 hektár területtel jelentkezik be a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz, az 100 hektár után jut támogatási jogosultsághoz. A jogosultságok száma megegyezik a 2014. május 15-éig bejelentett jogosult hektárok számával, vagyis 2014 nagyon fontos év lesz. Ha azután csökken is a birtok mérete, a jogosultság a gazdálkodónál marad, aki eladhatja azt, vagy új földet vásárolhat, bérelhet. A MOSZ arra is felhívja a gazdák figyelmét, hogy aki idén alapít céget, az nem jut automatikusan támogatási jogosultsághoz a következő költségvetési ciklusban.

Mint azt korábban a Piac&Profit is megírta, újból pályázhatnak a gazdák az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) területalapú (SAPS) és nemzeti kiegészítő (top-up) támogatásokra, miután megjelent az erről szóló rendelet.

Még nincs pályázat
Még körülbelül 300 milliárd forint uniós agrártámogatást hasznosíthat Magyarország a jelenlegi uniós költségvetési ciklusban, amelynek felhasználását a Darányi Ignác Terv tartalmazza részletesen (lásd Piac & Profit 2012/3. szám). A 2012. első félévre előirányzott projektek ennek csak töredékét használják ki, ráadásul a pályázatokat még ki sem írták.

Egy mezőgazdasági tevékenységet folytató cég 2014-től legfeljebb 300 ezer euró közvetlen támogatást kaphat. A tervezet 150 ezer euró felett sávosan növekvő elvonást ír elő: 150-200 ezer euró között a 150 ezer feletti rész 20 százaléka, 200-250 ezer euró között a 200 ezer feletti rész 40, 250-300 ezer euró között a 250 ezer feletti rész 70, 300 ezer felett pedig az e feletti rész 100 százaléka lesz az elvonás. Annak érdekében, hogy a sok munkahelyet fenntartó nagyüzemek ne járjanak rosszul, az igénybe vett közvetlen támogatások összegéből leírhatók: a támogatást igénybe vevő által kifizetett munkabér, annak járulékai, valamint a foglalkoztatást terhelő adók, ha a foglalkoztató és a földbérleti szerződés birtokosa ugyanaz. A csökkentés alapjául az előző évben kifizetett bér- és járulékterheket veszik figyelembe.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) számításai alapján elsősorban az 1470 hektárnál nagyobb területen, kizárólag szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdaságokat érintené a közvetlen támogatás csökkentése. Az érintett gazdaságok száma körülbelül 180, az elvonandó összeg 10,6 millió eurót jelenthet. Az alaptámogatás összege 143 euró/hektár körül alakulhat, de ez változhat az EU 2014-2020 közötti költségvetésének függvényében, és függ attól is, hogy Magyarország milyen mértékben él a kötelező és szabadon választható (termeléshez kötött, fiatal gazdálkodók, természeti hátrányokkal küzdő területek) támogatási elemekkel. A zöld komponens lehetséges összege hektáronként 80 euró. Az összeg attól is függ, hogy hányan élnek a kistermelői átalánytámogatási rendszerrel - írja a MOSZ hírlevele. (Egyre inkább műholdakkal, nem pedig emberi ellenőrökkel néz a gazdák körmére az Európai Unió, hogy megtudja, jogosan igényeltek-e agrártámogatást.)

Kiegészítő támogatás
Az új politika értelmében azok kaphatnak kiegészítő támogatást, akik részt vesznek a mezőgazdaság „zöldítésében”, és olyan pluszfeladatokat vállalnak, mint például az állandó ugaroltatás, vetésforgó, biogazdálkodás. Az ilyen tevékenységeket az éves nemzeti keret 30 százalékából lehet honorálni. A tervezet szerint a fiatal gazdálkodók is jogosultak lesznek pluszforrásra a keret 2 százalékáig, 5 százalékot pedig a nehéz természeti viszonyok között gazdálkodóknak lehet majd elkülöníteni. A teljes keret 10 százalékát átalány formájában kistermelők kapják majd, az ő esetükben ez minden direkt támogatást kivált majd – írta a BruxInfo egy korábbi cikkében.

 

Forgóeszközhitel
Az MFB 3 havi EURIBOR + az MFB kamatfelára mellett kínál agár-forgóeszközhitelt. A kereskedelmi bankok legfeljebb 2,5 százalékos kamatfelárat alkalmazhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások számára nyújtható hároméves futamidejű refinanszírozott kölcsön esetében. A saját erő nélkül igényelhető forrás minimum 1 millió forint lehet, és nem haladhatja meg a mezőgazdasági termelők és halgazdálkodók esetében az 50 millió, termeltetők esetében a 250 millió forintot. A hitel célja, hogy kedvezményes forrást nyújtson elsősorban az állattenyésztés versenyképességének a javításához, jó minőségű termékek előállításához a mezőgazdasági termékek elsődleges előállításával, halgazdálkodással foglalkozó vállalkozások és a baromfi- és sertéstenyésztési ágazatban tevékenykedő termeltetők részére. A futamidő alatt többször feltölthető hitelt kezdő vállalkozások is igényelhetik.

 

Kamattámogatás
A 2011 májusában meghirdetett 1, 2 vagy 3 éves lejáratú folyószámlahitelt adó Agrár Széchenyi Kártya hitelkerete 500 ezer és 25 millió forint között lehet. Az állam 2 százalékos kamattámogatást és kezességi díjtámogatást biztosít. 15 millió forint hitelig elég a magánszemély készfizető kezességvállalása, e feletti összeg igénylésekor a hitelnyújtó és az Agrár-, Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) által elfogadott egyéb fedezet (ingatlan vagy ingóság) bevonására is szükség van. A kártyát jelenleg a Takarékszövetkezetek, az OTP Bank és a Volksbank kínálja. Más bankok is finanszírozzák az agráriumot, például a K&H a földalapú, az úgynevezett top-up (kiegészítő nemzeti területalapú támogatás) vagy a környezetgazdálkodási normatív támogatások előfinanszírozására kínál forrást. Így a gazdálkodó a jóváhagyott vissza nem térítendő forrásokat már a fejlesztés során fel tudja használni.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo