Június 22-től nyújthatják be pályázataikat azok a mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek piaci megjelenésük segítésére – külföldi kiállításokon, vásáron való részvételre, saját árubemutatóra, többször használatos marketingeszközökre, reklámköltségekre – kívánnak európai uniós forrásokat igénybe venni. A textilipartól a járműiparig a feldolgozóipari vállalkozásokat megcélzó 1.3.1-15 kódszámú GINOP pályázat keretösszege 5 milliárd forint. Azok a kkv-k pályázhatnak az egyenként 1,5–20 millió forintos támogatásra, amelyek legalább 2 főt foglalkoztatnak, székhelyük Budapesten, illetve Pest megyén kívül található, az előző két üzleti évből már rendelkeznek legalább 25 százalékos exportbevétellel, a magas szinten feldolgozott termékeik exportját szeretnék bővíteni, és legalább 50 százalék önerőt fel tudnak mutatni. A kedvezményezett vállalkozásoknak legalább két évig fenn kell tartaniuk a bázislétszámukat, állandó külkereskedelmi felelőst kell foglalkoztatniuk, piackutatást végezniük a célországokra vonatkozóan, és idegen nyelvű honlapot készíteniük.
Július 8-ától további 85 milliárd forintra is pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások két kiírás keretében. A termelési kapacitásaik bővítésére 65 milliárd forintos keretösszeggel írt ki pályázatot a kormányzat, amelyből a cégek modern eszköz- és gépparkot vásárolhatnak, valamint fejlett infrastruktúrával ellátott telephelyeket alakíthatnak ki a versenyképesség feltételeinek megteremtése és fenntartása érdekében. A felhívás feltételeinek megfelelő projektek 50 és 500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a rendelkezésre álló forrás erejéig.
A kötelező vállalásokra is érdemes figyelniük a pályázóknak, különösen a kapacitásbővítésre irányuló kiírásnál. „A projekt fizikai befejezését követő két évben minimum öt százalékkal vagy a támogatás összegével megegyező mértékben növelniük kell nettó árbevételüket, a korábbi tervek szerint foglalkoztatotti létszámukat minimum négy, 15 millió forintos támogatásonként egy fővel emelniük kellett volna, de ez szerencsére végül nem szerepel a követelmények között.” – tette hozzá Boros Áron, az OTP Hungaro-Projekt Kft. ügyvezetője.