85 milliárd a tét: mikortól mire pályázhatunk?

Hosszú várakozás után megindulnak végre az új uniós pályázati ciklus nagyobb volumenű kiírásai. Igazi pályázati dömping kezdődik a nyáron. Összeszedtük, hogy pontosan mikortól, milyen pályázatok indulnak.

Kép:Pixabay

Június 22-től nyújthatják be pályázataikat azok a mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek piaci megjelenésük segítésére – külföldi kiállításokon, vásáron való részvételre, saját árubemutatóra, többször használatos marketingeszközökre, reklámköltségekre – kívánnak európai uniós forrásokat igénybe venni. A textilipartól a járműiparig a feldolgozóipari vállalkozásokat megcélzó 1.3.1-15 kódszámú GINOP pályázat keretösszege 5 milliárd forint. Azok a kkv-k pályázhatnak az egyenként 1,5–20 millió forintos támogatásra, amelyek legalább 2 főt foglalkoztatnak, székhelyük Budapesten, illetve Pest megyén kívül található, az előző két üzleti évből már rendelkeznek legalább 25 százalékos exportbevétellel, a magas szinten feldolgozott termékeik exportját szeretnék bővíteni, és legalább 50 százalék önerőt fel tudnak mutatni. A kedvezményezett vállalkozásoknak legalább két évig fenn kell tartaniuk a bázislétszámukat, állandó külkereskedelmi felelőst kell foglalkoztatniuk, piackutatást végezniük a célországokra vonatkozóan, és idegen nyelvű honlapot készíteniük.

Július 8-ától további 85 milliárd forintra is pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások két kiírás keretében. A termelési kapacitásaik bővítésére 65 milliárd forintos keretösszeggel írt ki pályázatot a kormányzat, amelyből a cégek modern eszköz- és gépparkot vásárolhatnak, valamint fejlett infrastruktúrával ellátott telephelyeket alakíthatnak ki a versenyképesség feltételeinek megteremtése és fenntartása érdekében. A felhívás feltételeinek megfelelő projektek 50 és 500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a rendelkezésre álló forrás erejéig.

Pályázni – de hogyan, kinek, mire?
A cégek már tűkön ülve várják, hogy végre induljanak az új uniós ciklus pályázatai, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogyan érdemes felkészülni, és min bukhat el egy jónak tűnő pályázati lehetőség. Azt sem tudják sokan, melyek azok a legfontosabb dokumentumok, amelyekre a legtöbb pályázat esetében szükség van. Összegyűjtöttük a leghasznosabb tudnivalókat.
A másik most megnyíló pályázat a „Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása”. Ennek célja a vállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítése, munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatása és a helyi gazdaság megerősítése. A pályázók 5 és 50 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el. A felhívás meghirdetésekor a rendelkezésre álló keretösszeg szabad vállalkozási zónának minősülő településen megvalósuló fejlesztések esetén 10 milliárd forint, a szabad vállalkozási zónán, valamint Közép-Magyarország régión kívül megvalósuló fejlesztések esetén szintén 10 milliárd forint.

A kötelező vállalásokra is érdemes figyelniük a pályázóknak, különösen a kapacitásbővítésre irányuló kiírásnál. „A projekt fizikai befejezését követő két évben minimum öt százalékkal vagy a támogatás összegével megegyező mértékben növelniük kell nettó árbevételüket, a korábbi tervek szerint foglalkoztatotti létszámukat minimum négy, 15 millió forintos támogatásonként egy fővel emelniük kellett volna, de ez szerencsére végül nem szerepel a követelmények között.” – tette hozzá Boros Áron, az OTP Hungaro-Projekt Kft. ügyvezetője.

Honnan teremtsük elő az önerőt?
A legtöbb uniós pályázathoz rendelkezni kell a projekt teljes összegének felével, az önerővel. Csakhogy a legtöbb vállalkozásnak nincs annyi tartaléka, hogy zsebből finanszírozhasson egy akár százmilliós projektet, ilyenkor lépnek be a képbe a banki források.

Véleményvezér

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo