A Kelet-Közép-Európa szinte minden országában a TOP3 kockázat között szerepel a jogszabályi környezet változása, amely a magyar vállalkozásokat a legjobban a legnagyobb aggasztónak tartaná.
Nincs a TOP10 kockázat között a képzett munkaerő hiánya, sem az energiaválság miatti veszély, jóllehet utóbbi 2023-ban még a negyedik helyen zárt, most a tizenharmadik lett.
Vámos Levente, az Allianz Hungária Zrt. értékesítési irányítási divíziójának vezetője a közleményben és a globálisan a nagyvállalati hálózatban, valamint a közepes és a kisebb vállalkozásokban a kiberincidenseket tekintve az első számú üzleti kockázatnak, a rangsor többi részének országonként jelentős különbségeket lehet látni, például ez a kockázat jóval lejjebb szerepel a listán, és egyéb eltérések is látszanak a sorrendben.
Hozzátette, a felmérés alapján az is látszik, hogy a kisebb cégek jobban aggódnak a helyi és azonnali kockázatok miatt, mint például a szabályozási megfelelés, a makrogazdasági fejlemények, és a készséghiány. Csak a nagyobb vállalatok foglalkoztató kockázatai közül néhány már a kisebb cégek is egyre inkább érinti, például az éghajlatváltozás és a politikai kockázatok.
A közleményben részletezték, hogy a magyar kockázati sorrend teljesen máshogy fest, mint a globális, és a tavalyi eredményekhez képest is jelentős eltéréseket mutat.
A hazai szakemberek a jogszabályi változásokat említették elsősorban veszélyként, ami nem magyar jellegzetesség, hiszen a Kelet-Közép-Európa szinte minden országban a TOP3 kockázat között szerepel a jogszabályi változások. Második helyen a tavalyi évhez hasonlóan a makrogazdasági kockázat alakulása, és holtversenyben az üzleti környezet változásának helyzete áll, utóbbi a 2024-es hetedik helyről lépett előre 29 százalékos említési rátával. A rangsorban a kiberbiztonság jelenleg csak az ötödik.
(MTI)