A hazai kibocsátású kártyákkal itthon és külföldön elkövetett visszaélések száma 5514, értéke pedig 235,9 millió forint volt 2012 első félévében. Ez az előző félévhez képest 4,6 százalékos csökkenést jelent a visszaélések számában, az összérték pedig 11,5 százalékkal volt alacsonyabb. 2011 azonos időszakához hasonlítva 5,2 százalékos, értékben pedig 21,8 százalékos a csökkenés. A hazai és külföldi kibocsátású kártyákkal Magyarországon összesen 776 visszaélést követtek el az első félévben, 41,3 millió forint értékben. Ez az előző félévhez képest a visszaélések számát tekintve 20,4 százalékos, értékben pedig 35,8 százalékos csökkenés. 2011 azonos időszakához képest 29,4 százalékkal, értékben pedig 48,7 százalékkal volt kevesebb visszaélés.
Az MNB szerint a kártyák csipesre cserélésének nagy szerepe volt abban, hogy a visszaélések száma és értéke az elmúlt években csökkenő tendenciát mutat. 2012 első félévének végén a kártyák 77,2 százaléka volt csipes, a harmadik negyedév végén ez az arány már meghaladta a 80 százalékot. Mind a kibocsátói, mind pedig az elfogadói oldalon a kártya jelenlétét nem igénylő, internetes vásárlással, telefonos vagy postai megrendeléssel kapcsolatos tranzakciók mellett a hamisított, valamint az elveszett és ellopott kártyákkal elkövetett visszaélések voltak a leggyakoribbak.
A visszaélések többsége a nemzetközi forgalomhoz kötődik. A hazai kártyákhoz kapcsolódó visszaélések több mint háromnegyede külföldön történt, míg a hazai elfogadói hálózatban a visszaélések 71,3 százalékát külföldi kibocsátású kártyákkal követték el. A határon átnyúló visszaélések magas arányában szerepet játszik a csipesítés is – közölte az MNB. A hazai kibocsátású, csippel ellátott kártyákkal vagy azok adataival egyre nehezebb itthon visszaélni, ezért elsősorban olyan országokban történnek a visszaélések, ahol az elfogadóhálózat csipesítése lemaradásban van a hazaihoz képest.
Kiberbűnözés: erre ügyeljen az ünnepek alatt!
A kiberbűnözők többféle módon is kihasználják az ünnepeket, vegyük például a klasszikusnak számító elektronikus képeslapokat és köszöntéseket, amelyek akár vírusokat, trójaikat és egyéb kártékony programokat rejthetnek a hackerek ajándékaként. Az ünnepi jókívánságok kifejezésének legelterjedtebb eszköze a Facebook lett, itt státuszként vagy a barátok üzenőfalára írva egyszerűen megúszhatjuk az üdvözléseket.
A Google globális okostelefon-használatot vizsgáló tanulmányának egyik legfontosabb megállapítása volt, hogy az okostelefonok gyökeresen megváltoztatták az életünket. Ellentétben a néhány évvel ezelőtti trendekkel, az okostelefonok ma már a karácsonyi családi ünnepségek részeivé váltak, hiszen a felhasználók ekkor is felveszik barátaikkal a kapcsolatot. Számtalan mobilbiztonsággal foglalkozó tanulmány kimutatta, hogy a mobil készülékek célpontot jelentenek a kiberbűnözőknek. Egy androidos okostelefonokat vizsgáló felmérés pedig rávilágított, hogy körülbelül a készülékek fele tartalmaz ismert biztonsági sérülékenységeket.