Kevesebb visszaélés bankkártyákkal

Tovább csökkent a hazai bankkártyaüzletágban a visszaélések száma és a visszaélésekből származó kár – derül ki a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) az idei első félévben történt visszaélésekről szóló statisztikáiból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hazai kibocsátású kártyákkal itthon és külföldön elkövetett visszaélések száma 5514, értéke pedig 235,9 millió forint volt 2012 első félévében. Ez az előző félévhez képest 4,6 százalékos csökkenést jelent a visszaélések számában, az összérték pedig 11,5 százalékkal volt alacsonyabb. 2011 azonos időszakához hasonlítva 5,2 százalékos, értékben pedig 21,8 százalékos a csökkenés. A hazai és külföldi kibocsátású kártyákkal Magyarországon összesen 776 visszaélést követtek el az első félévben, 41,3 millió forint értékben. Ez az előző félévhez képest a visszaélések számát tekintve 20,4 százalékos, értékben pedig 35,8 százalékos csökkenés. 2011 azonos időszakához képest 29,4 százalékkal, értékben pedig 48,7 százalékkal volt kevesebb visszaélés.

Az MNB szerint a kártyák csipesre cserélésének nagy szerepe volt abban, hogy a visszaélések száma és értéke az elmúlt években csökkenő tendenciát mutat. 2012 első félévének végén a kártyák 77,2 százaléka volt csipes, a harmadik negyedév végén ez az arány már meghaladta a 80 százalékot. Mind a kibocsátói, mind pedig az elfogadói oldalon a kártya jelenlétét nem igénylő, internetes vásárlással, telefonos vagy postai megrendeléssel kapcsolatos tranzakciók mellett a hamisított, valamint az elveszett és ellopott kártyákkal elkövetett visszaélések voltak a leggyakoribbak.

A visszaélések többsége a nemzetközi forgalomhoz kötődik. A hazai kártyákhoz kapcsolódó visszaélések több mint háromnegyede külföldön történt, míg a hazai elfogadói hálózatban a visszaélések 71,3 százalékát külföldi kibocsátású kártyákkal követték el. A határon átnyúló visszaélések magas arányában szerepet játszik a csipesítés is – közölte az MNB. A hazai kibocsátású, csippel ellátott kártyákkal vagy azok adataival egyre nehezebb itthon visszaélni, ezért elsősorban olyan országokban történnek a visszaélések, ahol az elfogadóhálózat csipesítése lemaradásban van a hazaihoz képest.

Nyolc jó tanács internetes vásárláshoz
A G Data vírusirtógyártó friss felmérésében arra figyelmeztet, hogy érdemes betartani a biztonságos online vásárlás szabályait. Noha a legtöbben még mindig utánvéttel fizetik a megrendelt termékeket, egyre többen a kártyás vásárlás mellett döntenek.
Az Európai Központi Bank idén júliusban publikált felmérése alapján a hazai fizetésikártya-forgalomhoz kötődő visszaélések jóval alacsonyabbak az európai átlagnál. A fizetési kártyák új típusú felhasználási lehetőségei és a távollévők közötti kereskedelem növekvő szerepe miatt továbbra is szorosan figyelemmel kell kísérni a visszaélések alakulását az MNB szerint.

Kiberbűnözés: erre ügyeljen az ünnepek alatt!

A kiberbűnözők többféle módon is kihasználják az ünnepeket, vegyük például a klasszikusnak számító elektronikus képeslapokat és köszöntéseket, amelyek akár vírusokat, trójaikat és egyéb kártékony programokat rejthetnek a hackerek ajándékaként. Az ünnepi jókívánságok kifejezésének legelterjedtebb eszköze a Facebook lett, itt státuszként vagy a barátok üzenőfalára írva egyszerűen megúszhatjuk az üdvözléseket.

A Google globális okostelefon-használatot vizsgáló tanulmányának  egyik legfontosabb megállapítása volt, hogy az okostelefonok gyökeresen megváltoztatták az életünket. Ellentétben a néhány évvel ezelőtti trendekkel, az okostelefonok ma már a karácsonyi családi ünnepségek részeivé váltak, hiszen a felhasználók ekkor is felveszik barátaikkal a kapcsolatot. Számtalan mobilbiztonsággal foglalkozó tanulmány kimutatta, hogy a mobil készülékek célpontot jelentenek a kiberbűnözőknek. Egy androidos okostelefonokat vizsgáló felmérés  pedig rávilágított, hogy körülbelül a készülékek fele tartalmaz ismert biztonsági sérülékenységeket.

A 12 leggyakoribb visszaélés az okostelefonnal
Az egyre elterjedtebb mobil vásárlások és internetes alkalmazások használata miatt az Android platformra készített vírusok minden eddiginél nagyobb számban jelennek meg. A leggyakrabban előforduló visszaélések a megvásárolható alkalmazások által tapasztalhatók (63,4%), amelyeket valamilyen formában módosítottak (feltörtek). A világhálón azok a mobilfelhasználók vannak kitéve a legnagyobb veszélynek, akik nyitottak az újdonságokra, illetve szívesen kihasználják okostelefonjaik kényelmi szolgáltatásait, mint például a vásárlások során használható ár-összehasonlító alkalmazásokat. A karácsony közeledtével mindinkább elterjedt szokás mobilról vásárolni különböző ajándékokat, árakat összehasonlítani vagy utazásokat foglalni, továbbá karácsonyi üdvözleteket fogadni, küldeni.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo