A Világgazdasági Fórum (WEF) friss Future of Jobs jelentésében egy globális felmérés eredményét hozta nyilvánosságra, eszerint bizony már a következő években jelentős emberimunka-igényt csökkentő hatása lesz az MI-nek bizonyos ágazatokban, más területeken viszont sok új pozíció fog keletkezni – számolt be róla a Telex.
A kutatásban válaszoló vállalatvezetők 41 százaléka mondta azt, hogy tervei szerint már 2030-ig leépíti a dolgozók egy részét, mivel a mesterséges intelligencia kiváltja őket. A világszerte megkérdezett több száz nagyvállalat 77 százaléka arról is beszámolt a WEF-nek, hogy 2025 és 2030 között át- és továbbképzést tervez meglévő munkavállalóinak, hogy azok jobban tudjanak együtt dolgozni az MI-vel.
A folyamat el is kezdődött, az elmúlt években több technológiai cég, köztük a Dropbox és a Duolingo vezetése is a mesterséges intelligenciára hivatkozott, amikor elbocsátásokat jelentett be.
A jelentésből kiolvasható, milyen szakmákban csökken a leggyorsabban a kereslet a munkaerőre, vélhetően már nem függetlenül az automatizációtól. Az egyszerűbb munkákat végző postai, banki alkalmazottak, adminisztratív pozíciókat elfoglalók száma hanyatlik
A leginkább magasan képzett emberekre nő az igény az MI- és fintech-szektorban, adatelemzésben, szoftverfejlesztésben, sőt, egyelőre a teherautó-vezetésben, kézbesítésben is sok a nyitott pozíció – írta a Telex.