A papírmentes fizetési megoldások közül a cégek számára talán legfontosabb az elektronikus számlázás. Ennek a közeljövőben várható robbanásszerű áttörését prognosztizálják a szakemberek, de itthon az e-számlák aránya még az igen alacsony uniós átlagnál is kisebb.
Húsz felett megéri
Pedig 2007-ben megszüntették az elektronikus számlázással kapcsolatos adminisztratív akadályokat, és elterjedése érdekében egyszerűsítették a jogszabályi környezetet. Emellett tavaly a Miniszterelnöki Hivatal tájékoztató kiadványokkal igyekezett csökkenteni az ismerethiányt és bizalmatlanságot.
Az elektronikus számlázás bevezetése akár 60-90 százalékos megtakarítást is jelenthet a cégeknek a hagyományos papír alapú számlázás költségeihez képest, ami a papír alapú dokumentumok előállítási és postaköltségeinél elérhető megtakarításokból, valamint a dokumentumkezelési folyamatok felgyorsulásából adódik. Becslések szerint ez a megtakarítás kimenő számlánként öt, bejövő számlánként akár húsz euróra is tehető; a megtakarítás mértéke függ a számlák mennyiségétől.
Magyarországon egy számla eljuttatása a vevőhöz átlagosan 350 forintba kerül egy cégnek, a nyomtatás, a tárolás és az időráfordítás költségeit is figyelembe véve. A szakemberek úgy számolnak, hogy a szükséges szoftverek beszerzésével vagy bérlésével együtt is körülbelül havi 20 számla esetén már megéri elektronikusra váltani. (A kkv-k számára ajánlott lehetőségekről bővebben lásd Piac & Profit 2009/5. szám.)
Nagyon egyszerű
A közüzemi számlák környezetbarát és gyors kiegyenlítésére ad lehetőséget a távszámlarendszer. A magánszemélyek és cégek számára egyaránt elérhető szolgáltatás segítségével regisztráció után egy megadott postafiókba érkezik a hiteles elektronikus számla - erről e-mailben értesítik az ügyfelet - a Magyar Telekom, az E.On, a Tigáz, az ELMŰ, az ÉMÁSZ és a Magyar Áramszolgáltató Kft.-nél könyvelt fogyasztásról. A számlák kiegyenlítésére több lehetőség van, a rendszeren belül és azon kívül is. A több különböző szolgáltatótól érkező számla egyetlen weboldalon kezelhető - ez számottevő időmegtakarítást jelenthet -, a rendszeren belül lehetőség van csoportos beszedési megbízás adására és bankkártyás fizetésre, de akár automatikus fizetési meghagyásra is egy előre meghatározott limit erejéig. Így alapesetben egyáltalán nem kell foglalkozni a számlákkal, s felesleges papír sem terheli a postaládát és a környezetet.
Aki mégsem akarna egyetlen weboldalra - és az azt működtető szolgáltatóra - hagyatkozni, rendszeren kívülről is fizetheti a távszámlát. Így ugyan egyedileg kell megállapodnia a bankkal a csoportos beszedésről, vagy éppen havonta intézni az utalást, de a távszámla papírkímélő volta így is megmarad. Az egyedi átutalások sem ütköznek különösebb nehézségbe a folyamatosan fejlődő internetes és mobil banki alkalmazásokkal. Az elektronikus pénzügyi csatornákat igénybe vevő banki ügyfelek száma folyamatosan nő, a vállalati internethasználat terén is ez a leginkább elterjedt.
On-line vásárlás
Ennél jelentősen kisebb arányban van jelen az on-line vásárlás és értékesítés. Az e-kereskedelem velejárója, vagy legalábbis az lehetne, hogy az on-line megtekintett és kiválasztott terméket ugyanígy fizeti ki a vevő. Nálunk azonban átlagosan csak ezek 30 százalékát fizetik ki on-line úton, mivel Magyarországon továbbra is nagy az internetes bankkártyás fizetéssel szembeni bizalmatlanság.
Bár nálunk egyelőre nem használható széles körben, az elektronikus fizetési megoldások körébe sorolódik az úgynevezett elektronikus pénz is. Az Európai Unió erről szóló irányelve szerint ez olyan pénzhelyettesítő eszköz, amelyet korlátozott összegű fizetések teljesítésére használnak, pénz ellenében bocsátottak ki, elektronikus úton tárolnak, és amely fizetőeszközként - a kibocsátón kívül - mások által való elfogadásra szolgál. A magyar szabályozás szerint az elektronikus fizetőeszköz olyan újratölthető adathordozó, amelyen fizetésre használható elektronikus értékegységek tárolhatók, kibocsátója csak hitelintézet lehet, amely a birtokos kérésére köteles az elektronikus pénzt készpénzre vagy számlapénzre átváltani. Praktikusan ez a csipes bankkártyák olyan alkalmazása, amikor a csip adattárolója pénzösszeg-információt is tartalmaz, ami kisebb összegű vásárlásoknál gyors, kényelmes fizetést tesz lehetővé, hisz nem szükséges az on-line banki ellenőrzés a fizetés jóváhagyásához.
A száz százalékot meghaladó mobilpenetrációnak köszönhetően adott a mobilfizetések széles körű alkalmazhatóságának egyik feltétele is. Ezt pillanatnyilag leggyakrabban mobiltelefonon elérhető tartalmak - zenék, játékok, hírek - megvásárlására használják, de idetartozik többek között a mobillal kiegyenlíthető út- vagy parkolási díj is. Pár hetes újdonság, hogy bizonyos élelmiszerboltokban is használható a mobilfizetés. A lehetőségek köre bővül, kérdés, hogy a felhasználók nyitottsága ezt követi-e.
Megjelent a Piac és Profit magazinban