A három magyarországi szolgáltató által jelenleg is alkalmazott, 127 forintos uniós roaming-percdíj például a tavaly július 30-án közzétett referencia árfolyam alapján lett meghatározva, az euró azonban azóta 30 százalékot erősödött a forinthoz képest, és aligha valószínű, hogy idén nyárra - amikor a tarifákat újra kell kalkulálni -visszatér a kurzus a tavalyi szintre. A forint, illetve a régiós valuták gyengülése így végül az uniós törekvések ellenére jelentős mértékben kompenzálhatja, sőt akár áremelkedésbe is fordíthatja az árcsökkentést, különösen a beszédroaming esetében.
Az uniós barangolás költségeit átfogó mértékben csökkenteni szándékozó eredeti tervezethez képest változatlanul ment át az a passzus, mely üzenetenként nettó 11 eurócentben, azaz napi árfolyamon számolva nagyjából 33 forintban maximálná az Unió mobilhálózataiból küldött roaming SMS-ek végfelhasználói díját.
Az SMS-roaming a legutóbbi, tavaly nyári felmérés szerint az Európai Unióban átlagosan 29 eurócentbe került, a legolcsóbban akkor az észtek küldhettek külföldről SMS-t (náluk bizonyos szolgáltatóknál mindössze 6 eurócent/darab a tarifa), a legdrágábban pedig a belgák (Belgiumban akad olyan szolgáltató, amely 80 eurócentet kér egy külföldről küldött szöveges üzenetért cserébe).
Reding tavalyi előterjesztésében a nagykereskedelmi adatroaming-tarifák jelentősebb mérséklését is célul tűzte ki: az eredeti tervek szerint a szolgáltatók idén nyártól maximum 1 eurót kérhettek volna el egymástól 1 megabájt adatforgalom után, a testület azonban most ennek az összegnek a felében, 50 eurócentben maximálta a tarifát. Az adatroaming átlagos nagykereskedelmi ára uniós nyomásra közel két éve folyamatosan csökken: 2007 nyarán még 3,22 euróba került egy megabájt, tavaly márciusban ez az összeg 2 euróra csökkent, az átlagos végfelhasználói árak ezzel együtt 5,81 euróról 3,5 euróra estek vissza.
Teljes cikk a HWSW-n.