Míg a 15 felhasználó feletti, illetve a nagyvállalati környezetben a lézernyomtatás sok esetben továbbra is a megfelelő választás, a kisvállalkozások számára a legfejlettebb tintasugaras technológia akár a felére is csökkentheti a nyomtatási költségeket. A nyomtatással kapcsolatos kiadásokat a nyomtató beszerzési ára, a kellékanyag, az energia-felvétel, a papírfelhasználás és a karbantartási-költségek határozzák meg. Költségcsökkentés csupán minőségi vagy mennyiségi kompromisszumokon keresztül volt elérhető, mint a színes nyomtatás csökkentése vagy a nyomtatás számának korlátozása.
A HP Magyarország számításai szerint a 10-49 főt foglalkoztató hazai kisvállalkozások átlagosan havi 3000 oldal nyomtatási teljesítmény mellett havonta akár 17 000 forintot is megspórolhatnak a kisirodai lézernyomtatókkal szemben, miközben havi 2 órával kevesebb idő telne el nyomtatással. Ennek eredményeként az idehaza működő több mint 30 000 kisvállalkozás havi szinten akár fél milliárd forint költséghatékonyságot is elérhetne.
„A kkv szektor szereplőinek érdemes újragondolni a mindennapi nyomtatásról alkotott véleményüket és átértékelni milyen termékre van szükségük a cégük költségeinek és hatékonyságának optimalizálásához. A legújabb tintasugaras termékek sok esetben nyújtanak kedvezőbb alternatívát a megszokott lézernyomtatókkal szemben” – mondta Takáts Kristóf, a HP vezérigazgató-helyettese.
A magyar vállalkozók egyébként konzervatívak a nyomtatás területén: a kkv-k 31 százaléka még mindig tintasugaras nyomtatót, míg a megkérdezettek közel kétharmada (62 százalékuk) lézernyomtatót használ – derült ki a KutatóCentrum és az Epson nemrég közzétett közös online felméréséből. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy takarékos megoldást jelent, hiszen az IDC egy korábbi felmérése alapján általánosan elmondható, hogy az újabb modellek akár 30 százalékkal kevesebb energiát, valamint 20 százalékkal kevesebb festéket használnak a korábbiaknál. (A nyomtatási költségek kiszámíthatóvá és lehetőleg energiatakarékossá tétele épp annyira racionális gazdasági döntés, mint a környezetterhelés csökkentése érdekében megtehető minimum. Itt áttekintettük a lehetőségeket.)
Mindemellett természetesen nem csökken a tudatos felhasználás jelentősége sem. Adunk néhány praktikus tippet a spóroláshoz.
1. Több oldal egy lapon
Ha a kétoldalas nyomtatás környezeti és anyagi előnyeit már nem is nagyon kell ecsetelni (reméljük), még ennél is könnyedén tovább mehetünk! Ahhoz, hogy gyorsan áttekintsünk egy anyagot, vagy például egy prezentációt, nincs szükségünk az A4-es méretre. Akár 4 vagy 6 oldalt is nyomtathatunk egy oldalra, az eredmény még mindig olvasható lesz. Ha pedig nem reprezentatív, hanem belső munkaanyagról van szó, ez a lényeg. Ilyen kicsinyített nyomtatásra minden prezentációs szoftver, de a szövegszerkesztők is biztosítanak előre beállított lehetőséget.2. Kicsinyítés
A szövegszerkesztő nyomtatási beállításai között megtalálható a Zsugorítás lehetősége, amely képes valamennyivel összehúzni a dokumentumot, hogy adott esetben kevesebb oldalon elférjen. De hasonlót manuálisan is elérhetünk: valamivel kisebb betűméret és sortávolság még nem megy az olvashatóság kárára, ahogy az sem, ha a felesleges oldaltörésektől, üres soroktól szabadulunk meg. Összességében több oldalnyi nyomtatást is spórolhatunk egy nagyobb anyagon.3. Szelektálás
Nem kell egy teljes dokumentumot kinyomtatni azért, mert egy oldalán változás van. A nyomtató beállítások minden esetben lehetőséget adnak a nyomtatási tartomány beállítására. Éljük vele!4. Nyomtatás webről
Amikor az ember meggondolatlanul a nyomtatás ikonra kattint egy email vagy egy weboldal esetében, gyakran szembesül azzal, hogy a várt mennyiség sokszorosa hullik ki a nyomtatóból. Az emailek esetében könnyebb a dolgunk, ott mindössze annyit kell megtennünk, hogy ellenőrizzük, hogy ne legyen benne a nyomtatandó tartományban a fej és lábléc, valamint az esetleges, már nem releváns előzmények (korábbi levelek). A böngészőknél is megszabadulhatunk a feleslegesen kinyomtatott reklámoktól és képektől. Sok oldal kínál fel nyomtatási nézetet, amelyben már kevesebb a „pazarló” tartalom, de speciális kiegészítők is segíthetnek. A HP ingyenes Smart Webprinting szoftvere beépül a böngészőbe, segítségével pedig kiválogathatjuk, hogy egy adott oldalról mely tartalmakat kívánunk kinyomtatni, a Firefox pedig Aardvark néven kínál olyan kiegészítőt, mely nyomtatás előtt kiszűri a „felesleges” tartalmakat.