Előnyök és hátrányok – magyar szemmel
A kutatásban több, mint ezer fős reprezentatív mintával Magyarország is részt vett. Idehaza a megkérdezettek 67 százaléka használja tudatosan a mesterséges intelligenciát munkájában, a tanuláshoz vagy személyes céljaihoz – ez szinte megegyezik a fejlett országok 65 százalékos átlagával.
Kifejezetten munkára a magyar válaszadók 57 százaléka használ szándékosan mesterséges intelligenciát. 42 százalék hibázott is munkájában miatta, és 35 százalékuk vallotta be, hogy a szabályzatokat anélkül támaszkodott az így kapott eredményekre, hogy ellenőrizte volna azok pontosságát. Sajátjaként 38 százalékuk tüntetett már fel AI által generált tartalmat.
A hazai válaszadók 36 százaléka már úgy érzi, nem tudná elvégezni a munkáját AI nélkül, 41 százalék inkább erre támaszkodik egy feladat elvégzésénél, minthogy beleássa magát, és 49 százalék tart attól, hogy lemarad, ha nem használ AI-t a munkahelyén.
A munkavállalók 41 százaléka gondolja azt, hogy cégének van AI-stratégiája, 51 százalék válaszolta, hogy munkahelye képzést biztosít a felelős MI-használatról, és felük mondta, hogy a cég rendelkezik irányelvekkel és gyakorlatokkal a felelős használat érdekében. 51 százalékuk a hatékonyság, a minőség és a kreativitás növekedéséről számolt be a mesterséges intelligencia alkalmazása kapcsán, 42 százalékuk szerint egyenesen nőtt a bevételtermelési képesség. Ugyanakkor legalább 22 százalékuk szerint a munkaterhelés, a stressz és a nyomás, 30 százalék szerint pedig a megfelelőségi és adatvédelmi kockázat is nőtt az AI alkalmazásával. A megkérdezettek 27 százaléka szerint munkájuk kulcsfontosságú részeit az AI is el tudja végezni.