Az Illinoisi Egyetem tanulmánya megmutatta, hogy ha egy autópályán csak a járművek öt százaléka vezető nélkül közlekedik, nem csak sokkal kevesebb a baleset, hanem sokkal kiegyensúlyozottabb a forgalom.
Dugók helyett – a számítógép vezérelte autóknak köszönhetően – a mindenkori legjobb ütemben, folyamatosan halad a forgalom, lerövidül az utazási idő. Az ilyen járművek prototípusai már elkészültek és az újfajta amerikai autópálya-beosztás tervezői szerint legfőbb ideje, hogy felkészüljenek azok tömeges megjelenésére.
Elgondolásuk szerint az első időszakban azt a gyorsforgalmi sávot bocsátanák az ilyen kocsik rendelkezésére, amelyeken jelenleg a legalább három utast szállító autók közlekednek. A sáv belátható ideig elegendő lenne, mert a gép vezérelte kocsik egymáshoz sokkal közelebb tudnak haladni, így párhuzamosan és egymástól rövid távolságra is haladhatnak.
A tervezők szerint, akik részletes javaslataikat már átadták az illetékes hatóságoknak, hasonló útvonalak kijelölésére egy sor további főútvonalon is lehetőség van az Egyesült Államokban. Párhuzamosan Nagy-Britanniában is dolgoznak az “okos autópályák” kialakításán. Az amerikai elektromos autó, a Tesla mellett a GM Cadillac, az Audi, a Mercedes-Benz, a Nissan és más gyártók is készítenek már olyan kocsikat, amelyek – különböző mértékig – tudnak vezető nélkül is közlekedni autópályán. (Wired)