Kormányzati szerződésekhez juthat, ha erre figyel vállalkozása

A Kingston Technology szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy az olyan szigorú szabályozások, mint a NIS2 és a DORA nemcsak jelentős beruházásokat, de fontos üzleti lehetőséget is jelenthetnek az európai, így a hazai vállalatok számára is. A NIS2 kiberbiztonsági irányelv előírásainak megfelelően Magyarországon már több mint 3000, különféle kritikus fontosságú ágazatokban tevékenykedő szervezet regisztrált a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál, az első auditot 2025 végéig kell majd elvégezniük. A pénzügyi szektor kibervédelmének megerősítését célzó DORA rendelet pedig január 17-től kötelezően alkalmazandó a pénzintézetek és infokommunikációs (IKT)-szolgáltatók számára. Mindkét szabályozás sokrétű rendelkezéseket tartalmaz.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nehézségek a megfelelésben

Az érintett szervezetek továbbra is kihívásokkal küzdenek a szabályozásoknak való megfelelésben. Problémát okoz például, hogy késedelmesen jelennek meg a részletszabályozások: a NIS2 kapcsán január 31-én jelent meg a rendelet a kiberbiztonsági auditok lefolytatásának rendjéről és az auditok maximális díjairól.

További nehézséget jelent az előírások teljesítésében, hogy sok helyen nem áll rendelkezésre a szükséges erőforrás és szakértelem. Ráadásul nem csak kiberbiztonsági szakemberből van hiány, de ellenőrökből is, mivel jelenleg mindössze tíz auditor cég jogosult a NIS2-höz kapcsolódó auditok elvégzésére, ugyanakkor több ezer céget kellene ellenőrizni az idei év végéig.

Nem csak kihívás, de lehetőség is a magyar vállalatoknak a NIS2 és a DORA
Nem csak kihívás, de lehetőség is a magyar vállalatoknak a NIS2 és a DORA
Fotó: Depositphotos

A NIS2 hosszabb időt biztosított az implementációra, míg a DORA gyorsabb alkalmazkodást követelt meg. Ám mindkét szabályozás komoly szankciókat szab kil mulasztáskor, ami hatalmas pénzügyi nyomást helyez a vállalatokra. A NIS2 kapcsán például a kritikus fontosságú szolgáltatásokat nyújtó vállalatoknál a bírságok elérhetik a 10 millió eurót vagy az éves globális bevétel 2 százalékát, míg a fontos szolgáltatásokat nyújtó szervezeteknél ez az összeg 7 millió euró vagy az előző évi bevétel 1,4 százaléka lehet. A DORA esetében a pénzügyi intézmények akár a teljes éves világszintű forgalmuk 2 százalékáig terjedő bírságot kaphatnak, az IKT-szolgáltatók pedig az átlagos napi globális forgalmuk 1 százalékáig terjedő pénzbírsággal is sújthatók minden egyes nap, amikor megszegik a szabályokat, legfeljebb hat hónapig. Ezenfelül a vállalatvezetőkre egyéni szinten akár 1 millió eurós büntetés is kiszabható.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo