Az előző cikkben bemutatott Modern Vállalkozások Programhoz hasonlóan az Ipar 4.0 Mintagyárak kiemelt projekt célja a feldolgozóiparban működő hazai mikro-, kis-, és középvállalkozások digitális transzformációjának elősegítése, az Ipar 4.0 termelési rendszereinek technológiai, ipari automatizálási, vezérlési stb. megoldások iránti nyitottságának fokozása, fejlettségi szintjük felmérése és növelése.
Öt mintagyár
A 2,35 Milliárd forint állami forrásból elindult Mintagyárak program célja, hogy a kkv-kat felkészítse a digitális megoldások bevezetésére. Ezt konkrét példák segítségével teszik: a regisztráló cégvezetők 5 olyan gyár működését ismerhetik meg, amelyek okosgyár-minősítést szereztek a projekt szervezőitől (ELTEC Holding Kft., Roto Elzett Certa Kft., Festo AM Kft., Continental Automotive Kft., Macher Zrt.). Emellett a BME I épületében működő Technológiai Központban is workshopokon, képzéseken vehetnek részt. Az oktatási programot sikeresen teljesítő kkv-k ingyenesen biztosított Ipar 4.0 tervezésben jártas tanácsadókkal készíthetik el részletes beruházási és projekttervüket.
„A program célcsoportjai azon feldolgozóipari kkv-k, akik az ún. „konvergencia régióban” – tehát Budapesten és Pest megyén kívül – működnek. Tehát a hármas feltétel: KKV (mikro, kis, vagy közép) státusz, „C” TEÁOR főcsoport alá tartozó bejegyzett tevékenység, ezen tevékenységet konvergencia régióban végző székhely vagy telephely” – mondta a Piac&Profitnak Katona László, a program Munkacsoportvezetője és Iparfejlesztési tanácsadója.
„Az ipar4.hu weblapon bármely cég regisztrálhat, a regisztráció folyamatában ezen feltételeket ellenőrizzük. Amely cégek nem felelnek meg a feltételeknek szűkített módon vehetnek részt a programban: használhatják a weblapunkat (híreket, információkat gyűjthetnek onnan) és részt vehetnek az eseti jelleggel megrendezett nyílt bemutatóinkon.”
Mennyire érett a gyára?
A Mintagyárak kiemelt projekt egyik fő előnye, hogy a cégek ellenőrizhetik saját „ipar 4.0-érettségüket”. „A projektelőkészítés során létrehoztunk egy négylépcsős érettségi modellt, amelynek szintjei az „alapszint”, a „belépő szint”, a „megvalósító szint” és a „kiválósági szint”, Ipar 4.0 tekintetében” – mondta Katona László.
„Szintén a projektelőkészítés szakaszában végeztünk egy előzetes felmérést, amely során kaptunk már részinformációkat arról, hogy nagyjából hol helyezkedhetnek el általánosságban a hazai kkv-k ebben a modellben.” Mind mondta, általában a magyar kkv-k digitális érettségéről pontos képet csak akkor fognak látni, amikor a pályázatban részt vevő cégek nagyobb, országos tekintetben is reprezentatív számban eljutnak abba a szakaszba, ahol a modellhez tartozó részletes helyszíni felmérést elvégzik. "Az eddigi tapasztalataink alapján azt gondoljuk, hogy a kkv-k az alap és a belépő szint környékén lehetnek nagyobb számban – a valós kép azonban csak a program második felében fog kikristályosodni."
A Mintagyárak program során az érintett gyárakban a résztvevők összesen 14 különböző technológiát ismerhetnek meg. Ezek között vannak például az egymást támogató és autonóm robotok, a kiterjesztett valóság (a hagyományos kamerák és a virtuális valóság kombinációja), a Big Data megoldások, azaz a nagy mennyiségű adat feldolgozása, elemzése, következtetések levonása, visszacsatolás a gyártás és minőségbiztosítás területén. Fontos, a hasonló megoldásokat lehetővé tevő technológia még a dolgok internete.
fotó: Flickr/Ars Electronica Center
„Az internet of things, magyarul a „dolgok internete” azt jelenti, hogy egyre több olyan használati tárgyunk van, ami internetelérési funkcióval rendelkezik” – mondta Katona László. „Ma már nemcsak az asztali számítógépek, laptopok és az okostelefonok, hanem az autók, háztartási készülékek, ipari gépek is képesek az internetre csatlakozni és azon keresztül más eszközökkel összekapcsolódni. Okostelefonnal távolról tudjuk szabályozni a lakás fűtését / hűtését, kinyitni az autónkat, ha elhagytuk a kulcsot vagy új paraméterezést tudunk letölteni a hegesztő készülékünkre – ezt mind a dolgok internete segítségével érjük el. Természetesen mindezen képességek mögött apró, a tárgyainkba beépített számítógépek, modemek, áramforrások valamint hatalmas mögöttes internet infrastruktúra állnak, amelyek ezen funkcionalitásokat lehetővé teszik.”
Növekvő megrendelői igények
A program nem titkolt célja, hogy a magyar kkv-k teljesíteni tudják a nemzetközi nagyvállalatok egyre változó megrendeléseit. „Ahhoz, hogy a hazai kkv-k sikerrel pályázzanak beszállítói szerepre a nemzetközi nagyvállalatoknál, alapfeltétel, hogy képesek legyenek a náluk már a mindennapi gyakorlat részét képező digitális technológiákhoz csatlakozni. Minél magasabb Ipar 4.0 érettségi szinten áll egy beszállító, annál nagyobb eséllyel felelhet meg az egyre inkább a digitalizálódó termelést előtérbe helyező multinacionális cégek elvárásainak” – írják.
Emellett a Mintagyárak-projekt egy ennél is nagyobb kormányzati stratégia része, amelynek célja, hogy Magyarország legyen az az EU-tagállam, ahol a bruttó nemzeti összterméken belül a legnagyobb szeletet az ipari adja. Ehhez – már csak a növekvő munkaerőhiány miatt is – szükség lenne arra is, hogy a meglévő gyárak teljesítménye növekedjen, kevesebb hibával, holt idővel, elpazarolt alapanyaggal dolgozzanak.
„Azon cégek, amelyek sikeresen teljesítik a programunk mérföldköveit, tanulnak az ott bemutatott jó gyakorlatokból és magukévá teszik azt a szemléletet és tudást, amely alkalmazása elengedhetetlen napjaink gyárainak és üzemeinek a versenyben maradásához biztos, hogy a saját versenyképességük biztosítása mellett hozzá fognak járulni ezen nemzeti cél eléréséhez is” – mondta Katona László.