A kockázat minden korcsoportra hatással van, különösen az idősek a legsebezhetőbbek. A Sophos tanulmánya szerint az 55 év feletti egyének jelentősen kevésbé magabiztosak abban, hogy képesek felismerni a csaló üzeneteket, összehasonlítva a fiatalabb internetezőkkel. A 25-44 éves korosztályban a válaszadók akár 79 százalék-a állította, hogy képes azonosítani a figyelmeztető jeleket, míg az 55+ korosztályban csak a válaszadók fele érezte magát magabiztosnak e képességek tekintetében.
Hogyan lehet felismerni az adathalász kísérleteket?
A Sophos szakértői több kulcsfontosságú intézkedést javasolnak a csalás kockázatának minimalizálása érdekében: a küldő e-mail címének gondos ellenőrzése, a hibaellenőrzés az üzenet tartalmában, és a linkek, mellékletek megnyitásának vagy QR-kódok beolvasásának elkerülése, ha bármi gyanúsnak tűnik.
„Ha egy küldő arra sürget, hogy azonnal cselekedjen, vagy következményekkel fenyeget, valószínűleg csalási kísérletről van szó, és fokozott óvatosságra van szükség. Kétség esetén mindig az a legjobb, ha közvetlenül az intézményt keressük meg hivatalos csatornákon keresztül, hogy ellenőrizzük az üzenet hitelességét. Az is fontos, hogy csak hivatalos kormányzati platformokat és webhelyeket használjunk, de ne e-mailekben található linkeken keresztül. Ehelyett manuálisan írjuk be a webhely címét a keresősávba, vagy mentsük el a megbízható URL-t a könyvjelzők közé. A rendszeres operációs rendszer- és biztonsági szoftverfrissítések, valamint az erős jelszavak használata – lehetőleg többfaktoros hitelesítéssel kombinálva – további lépések, amelyek segíthetnek megvédeni a kiberbűnözőkkel szemben” – tanácsolja Chester Wisniewski.