Az információs társadalom egyik legnagyobb lehetősége és egyben egyik legnagyobb problémája is az elképesztő mennyiségű információ. Mára minden cégnél átláthatatlan mennyiségű adat halmozódik fel, amit biztonságosan és használható formában tárolni kell valahol. (Arról most nem is beszélünk, hogy micsoda eredményekkel kecsegtetne, ha a kisebb cégek is elkezdenék használni ezeket az adatokat ahelyett, hogy csak ülnek rajtuk...)
A tároló eszközök kiválasztásánál fontos szempont az adattömeg mérete is, amit biztonságba szeretnénk helyezni, illetve a külső tároló eszköz kapacitása is. Amennyiben sok adatot szeretnénk menteni, válassznk CD-ROM-ot, DVD-ROM-ot vagy külső merevlemezt.Nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy bizonyos tároló eszközök, mint pl. a CD-k és DVD-k nem írhatók felül a végtelenségig. Egy idő után ezeket az eszközöket ki kell cserélnünk. Ha archiválni szeretnénk adatbázisainkat, gondolni kell a tároló eszközök élettartamára is. A legmodernebb adattároló eszközöknek még nincs akkora múltja, hogy meg lehetne ítélni a tartósságukat, miközben a DVD-k tartósságát 100 évre becsülik a hozzáértők. Jelenleg...
Néhány jó tanács, ha magunk archiválunk:
- Az adatokat időről-időre vizsgáljuk át, hogy a meglevő szoftverrel még olvashatóak-e.
- A fájlokat másoljuk át, és a meglévő szoftver segítségével újabb adatformátumba mentsük le.
- Teremtsünk optimális tárolási feltételeket:száraz, hűvös napfénytől védett helyen tartsunk több másolatot más-más helyen. (Vagy vegyünk igénybe külső szolgáltatót erre a célra.)
- Ne felejtsük el felcímkézni a dokumentációt! Ha most még emlékszünk is, hogy melyik lemezen mi van, biztosan nem fogunk a végtelenségig!