Digitális üvegplafon, avagy a mesterséges intelligencia hatása a munkaerőpiacra

A mesterséges intelligencia vonatkozásában sokat beszélünk arról, hogy miként fog hatni a munkahelyekre. Érdemesebb azonban nem veszélyként, hanem a digitális műveltség részeként tekinteni rá, aminek a fejlesztése nemcsak a vállalatok, de a dolgozók számára is fontos, hiszen ezzel tudják megőrizni helyüket a munkaerőpiacon. Az átfogó, naprakész számítógépes ismereteknek – ami ma már az AI használatot is magába foglalhatja – ugyanis komoly szerepük van a vállalatok hatékonyságának növelésében, illetve a munkavállalók elhelyezkedési és előrelépési esélyeinek szempontjából is. A digitális szakismeretek bővítése ezért mindkét fél számára komoly lehetőség a fejlődésre, sőt, egyre inkább elengedhetetlen – és még uniós forrás is igénybe vehető rá.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mesterséges intelligencia kapcsán sok szó esik arról, hogy milyen hatásai lesznek a munkaerőpiacra. Míg legtöbbször a munkahelyek elvesztését emelik ki, addig aktuálisabb kihívást jelent az, hogy a munkavállalók megfelelően képzettek legyenek a digitális technológiák használatára. Az IMF idei tanulmánya alapján ugyanis a fejlett gazdaságok és a magasan képzett munkavállalók számára is komoly előnyt jelent majd a produktivitás és a jövedelmi szint növekedésében. A digitális műveltség – ami magába foglalja például a gépelést, az online kommunikációt, az adatbázisok kezelését, a kép- és dokumentumszerkesztők használatát, az online kutatásokat, az alapszintű programozói ismereteket és természetesen a mesterséges intelligencia alkalmazását is – nemcsak a cégek, de a munkavállalók számára is komoly értékkel bír.

A mesterséges intelligencia alkalmazása ma már alapvető része a digitális műveltségnek
A mesterséges intelligencia alkalmazása ma már alapvető része a digitális műveltségnek
Fotó: Depositphotos

„Egy cég annyira fejlett digitálisan, amennyire a dolgozói értik és alkalmazni tudják ezeket a megoldásokat. Ha tehát a vállalatok a piaci környezet és a fogyasztói igények változásaira könnyen, gyorsan, dinamikusan akarnak reagálni, érdemes a kollégák IT képzéséről is gondoskodni, legalább évente. Esetünkben munkatársaink éves szinten átlagosan 9 napot töltenek képzéssel, aminek egy része a modern technológiákhoz kapcsolódó tudás megszerzésére irányul. Fontos számunkra, hogy lehetőséget biztosítsunk kollégáinknak arra, hogy piacképes, modern IT tudással rendelkezzenek, ami hosszú távú biztonságot nyújt számukra a munkaerőpiacon, és biztosítja, hogy ne ütközzenek digitális üvegplafonba” – mondta el Medvey Leila, a K&H HR igazgatója. „Ráadásul a munkaerő bevonzása is egyszerűbb egy innovatív vállalatnál, különösen a fiatal korosztály esetében, akik kifejezetten az innovatív, modern környezetet keresik, amikor céget választanak” – tette hozzá.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo