Az algoritmus csal, és megkülönböztet

A németek nagy többsége elutasítja, hogy a digitalizációval a matematika döntsön az emberek helyett, mert ez csak növeli a társadalmi igazságtalanságot. Mind az EU, mind a német kormány célul tűzte ki az ilyen algoritmusok segítségével való döntések ellenőrzését, illetve korlátozását.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Facebook adatbotránya óta sokan tudják, hogyan lehet matematikai módszerekkel, az úgynevezett algoritmusokkal befolyásolni a világháló használóit, vagy a különböző fórumokon megjelenő, személyre szabott hirdetésekkel megjelenni.  A Bertelsmann Alapítvány napokban közzétett tanulmánya viszont azt mutatja, hogy a szót ugyan többnyire ismerik az emberek, de a németek (és feltehetőleg más országok lakói esetében is) talán csak minden tizedik van tisztában az algoritmus jelentésével.

Kép: Pixabay

Arról pedig, hogy e matematikai módszereket a fejlett országokban mind szélesebb körben alkalmazzák például betegségek diagnosztizálásánál vagy állásra való jelentkezések elbírálásánál, igen kevesen tudják.

A digitális bajnokok nem Európában vannak
Az ázsiai és csendes-óceáni vállalatok élen járnak tevékenységük digitalizálásában és teljes körű integrálásában. Az amerikai és az EMEA (európai, közel-keleti és afrikai régió) országokhoz képest sokkal gyorsabb ütemben vezetnek be digitális termékeket és szolgáltatásokat, illetve kapcsolják össze az új technológiákat a vállalatokon belül.

Ami annál aggasztóbb, mivel az algoritmusok bevetése egyre több embert érint, és növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket. Látványos példák erre, amikor a matematikai formula a jelentkezőkből a nőket mellőzve eleve csak a férfiakat választja ki, vagy amikor az algoritmus a lakhely vagy az egészségi állapot alapján válogat.

A nemrég hivatalba lépett német koalíciós kormány programjában szerepel, hogy felülvizsgálhatóvá teszi a fogyasztókat érintő, algoritmus alapú döntéseket, szolgáltatásokat és termékeket, “különös tekintettel az elfogadhatatlan megkülönböztetésre és csalásokra”.

Az említett felmérés szerint a németeknek csak 13 százaléka véli úgy, hogy az algoritmusok jobb döntéseket hoznak, mint az emberek, ezért a nagy többség, képzettségtől és jövedelmi viszonyuktól függetlenül, szigorú ellenőrzést igényel. Az Európai Bizottság áprilisban jelentette be, hogy foglalkozni fog ezzel a kérdéssel.

(Forrás: Frankfurter Allgemeine Zeitung)

.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo