Néhány hét híján 26 éve létezik a globális világháló, az Internet. A világhálótól - illetve az így elindult forradalmi változásoktól a gazdaságban és a társadalomban, a szakemberek többsége szinte csodát vár: a fejlődő országok gyors felzárkózását, az elmaradt, világtól elzárt régiók becsatlakozását a globális termelésbe, sőt, egyenesen új, tudásalapú gazdasági-társadalmi modell kialakulását. Csakhogy a Világbank most elkészült „Digital Dividends” jelentése szerint, az Internet önmagában nem oldja meg a világ problémáit, néhány újat viszont szinte biztosan teremt. A hálózat ugyanis – a kontinensek és országok fejlettségétől függően, meglehetősen egyenlőtlenül osztogatja a fejlődés áldásait, a digitális technológiák előnyeit éppen a gazdag, fejlett országok élvezik, a szegényebbek inkább csak a hátrányaiból részesülnek – olvasható a röpke 359 oldalas jelentés vezetői összefoglalásában.
Habár a jelentés írói elismerik, hogy az internet néhány dologban beváltotta a hozzá fűzött reményeket: hozzájárult a világgazdaság növekedésének gyorsulásához azzal, hogy új gazdasági ágazatokat és sokmilliónyi új munkahelyet teremtett. Ám ebből a szegény országok – és főként a fejletlen régiók szegényei – keveset érzékelnek, sőt a szolgáltatásokból való kizárásuk, vagy korlátozott hozzáférésük csak fokozza hátrányos helyzetüket.
A világhálóban azonban még egy időzített bomba ketyeg: az automatizáció. Mint azt korábban megírtuk, az „Ipari forradalom 2.0” - ként ismert jelenség egyik legnagyobb újítása, hogy az eddig tipikusan emberi munkaerővel végzett, jellemzően szellemi munkaköröket is gépek váltják ki a jövőben. Hogy ez milyen kiterjedt lesz, az ágazatonként és régiónként változik: a Világbank kutatása szerint a vizsgált 700 munkakör csaknem felét gyakorlatilag felszámolja a digitalizáció. Ez beláthatatlan következményekkel fog járni a munkaerőpiacra és a jelenlegi középosztálybeli dolgozók jelentős részének lecsúszását vonhatja maga után.
Monopóliumok kezébe kerülhetnek egész ágazatok
Az internet világában a gyorsan változó feltételek és szabályozatlanság a „természetes monopóliumok” felszínre kerülését jelentheti, azaz a már erős pozícióban lévő cégek komoly versenyelőnnyel fognak rendelkezni az esetleges új indulókkal szemben. Az iparág által létrehozott megosztáson alapuló gazdasági modellek még egy veszélyt jelentenek: a fogyasztói és munkavállalói jogok sérülését. Mint a Világbank jelentése felhívja a figyelmet, az Uber és az AirBnb esete is megmutatta, hogy az állami szabályozók egyszerűen képtelenek lépést tartani ezeknek a cégeknek a megjelenésével, terjeszkedésével, üzleti modelljével, a dolgukat pedig külön nehezíti, hogy ezek a vállalatok nem rendelkeznek „megfogható” tulajdonnal, hiszen a világ legnagyobb taxi társaságának egyetlen autója sincs, a világ legnagyobb szálláshely szolgáltatója pedig egy hotellel sem rendelkezik. Nem véletlen, hogy a vállalatok a legnagyobb üzleti kockázatnak éppen egy ilyen, a semmiből előtűnő rivális megjelenését tekintik.
Éppen azok férnek hozzá nehezen, akiken a legtöbbet segíthetne
A jelentés külön kitér a nők helyzetére is. Eszerint habár az internetnek éppen a női egyenjogúság legfontosabb fegyverének kellene lennie, hiszen szabadabb hozzáférést biztosít számukra a szolgáltatásokhoz és munkaerőpiachoz, ám sok helyütt a nők hozzáférésének tudatos korlátozása éppen az ellenkező eredményt váltja ki. Több iszlám országban a nők nem férhetnek hozzá az internethez, dél-kelet Ázsia több országában lényegesen alacsonyabb az okostelefonok penetrációja a nők körében, mint a férfiaknál.