Egy bizonyos életkor alatt már a YouTube az emberek tévéje - hagyományos tévét szinte nem is néz a legifjabb generáció kutatások szerint. (Hogy mire kattan a Z generáció, arról itt olvashat bővebben.) Nem csoda, hogy mindenki a netes videómegosztón akarja reklámozni a nekik szánt termékeket. A videókhoz kapcsolt reklámokat azonban a legtöbb esetben (nem mindig) a felhasználható pár másodperc után átugorhatja. A cégek szempontjából ez nyilván nem ideális, ezért felívelőben van a YouTube-on a reklám nem is olyan bújtatott formája, a termékelhelyezés.
A product placement lényege, hogy a termék beleilleszkedik az előadott történetbe vagy szituációba. A szereplő nem véletlenül kapcsolja be az X márka televízióját a lakásában vagy vezet Y márkájú autót a kültéri jelenetekben. Legalábbis a tévésorozatokban és a mozifilmekben így működött. De mivel a YouTube személyiség centrikus, itt sokat nyom a latban a celeb ajánlása. Vagyis, szemben a korábbiakkal, már nem csak "mellesleg", a háttérben jelennek meg a hirdetett termékek, hanem a videósztár megemlíti, hogy ő is használja például ezt vagy azt a játékappot, már a 30. szinten tart és arra buzdítja nézőit, hogy nézzék meg, ők magasabb szintre jutnak-e.
Pontosan ezt tette egy Karim Metwaly nevű srác, aki a saját csatornáján posztolt videóban pontosan így beszélt a Best Fiends nevű játékappról és hozzátette, hogy a Best Fiends szponzorálja őt - és persze a képernyő alatti szövegbe beszúrta a Best Fiends linkjét.
- A 2015-ös adatok szerint 9000 YouTube-kreátorral dolgozik, értelemszerűen a legnézettebb videós celebekkel, akik a tartalomelőállítók 1-2%-át teszik ki.
- Ez a 9000 tartalomelőállító celebecske több mint 1250 branddel kötött együttműködési megállapodást több mint 1650 kampány keretében.
- A FameBit olyan YuoTube sztárokkal dolgozik, akiknek csatornája legalább 40-100 vagy 200 ezer feliratkozóval bír. A 9000 YouTube-híresség között az átlag 46 000 követő.
Így néz ki az Y-generációra szabott reklámmodell.
A márkák szeretnének ilyen "lerázhatatlan" formában jelen lenni a termékeikkel (a reklámblokkolók világában ez teljesen érthető is), és jobban összeforrni a netes mikrocelebekkel, mert ha a YouTube sztárjai ajánlanak egy terméket, az validálja azt, segít meggyőzni a potenciális vásárlókat. Ezért van az, hogy a YouTube mikrocelebjeit "influencernek" nevezik, hiszen befolyásolják a rajongói bázisuk vásárlásait, költéseit.
A lYouTube alternatív reklámlehetőségeit a Google is fejleszti, most olyan cégbe fektetett (ld. keretes írásukat), amely kerítőként összehozza a brandeket és a videós celebeket. A két oldal, a celeb és a márka vagy átfogóbb szponzorációs megállapodást köt vagy egyenként fizet a megjelenésért egy-egy bejátszásban. A Google nem közölte, mennyiért vásárolta meg a vállalkozást, de az új anyacégtől függetlenül, autonóm menedzsmenttel és döntéshozatallal fog működni.
(fotó: YouTube / Karim)
A YouTube 9 éve hozta létre a Partner Programot, mely segít a tartalomkészítőknek, hogy megkapják a -bejátszásaik előtti- reklámokból származó reklámbevételt egy részét, amennyiben a nézők nem ugorták át, hanem megnézték azokat.
Egyre több világmárka integrálja marketingstratégiájába a YouTube-ot, mint hirdetési felületet. A Google szerint a legnagyobb 100 reklámozók mindegyike növelte költéseit a YouTube-on történő reklámozásban.
KKV pályázati ügyfélnap (2016.11.15.)
Nélkülözhetetlen tudnivalók az uniós forrásokról, kedvező KKV ajánlatok a Lenovo és Microsoft támogatásával.