Közismert, melyen gyakran hamisítják az olíva olajat: tesznek hozzá magból préselt, vagy gyengébb minőségűt – de ráírják, hogy eredeti olasz, vagy portugál olíva-termék. Az egyik nagy termelő, az olasz Bellucci cég már korábban nyilvántartási számot tüntetett fel az üvegeken és a vásárló egy alkalmazás segítségével ellenőrizhette, melyik ültetvényről származik az olaj. Most az Oracle blokklánc-rendszerének segítségével még pontosabb, részletesebb a kontroll: a szoftver eltávolíthatatlanul rögzíti a terméken a gyártás és szállítás minden időpontját, a szürettől a boltig.
Hasonló eljárást dolgozott ki az IBM különféle áruk ellenőrzésére, azok képe alapján. A rendszer felveszi például whiskys üvegek optikai képét, a címkén rögzített parányi adatok nem megváltoztathatók. Így a szállításnál, a határellenőrzésnél, a raktárakban és a boltokban mindig ellenőrizhető az ital „optikai névjegye”, felfedezhető az esetleges hamisítás.
Az IBM most a Walmart élelmiszerlánc-hálózatnak készít hasonló rendszert, amellyel a zöldség-
A ellenőrzés ilyen lehetősége kibontakozik a hús-termékeknél is, ahol ugyancsak nem ritkán kapjuk azt, amit rendeltünk. A megoldás a DNA-elemzés. Az egyik kidolgozott módszernél meg tudjuk állapítani a csalást, ha tudjuk, mit keresünk: például lóhúst a vesepecsenyében. Az ír Élelmiszerbiztonsági Hatóság viszont már olyan vizsgálati módszerrel rendelkezik, amellyel a termék minden összetevőjét ki tudja mutatni – azok biológiai eredetével. (Forrás: BBC)