Az agytröszt úgy számol, hogy a 2024-as átlagos áremelkedés 4,3 százalékos lesz, 2025-ben pedig 3,7 százalékra csökken. Az élelmiszerek terén a globális élelmiszerár-trendek és a kedvező hazai termés következtében az általános inflációnál mérsékeltebb emelkedésre lehet számítani 2024-ben.
A monetáris politika továbbra is szigorú, fékezi a gazdaságot. Bár a reálgazdaság állapota lehetővé tenné kamatvágás folytatását, a jegybank a közelmúltbeli kommunikációja alapján inkább az árfolyam stabilitásának megőrzésére fektet nagyobb hangsúlyt. Az Egyensúly Intézet ezért arra számít, hogy a kamatcsökkentési ciklus a júliusi döntéssel egy időre véget ért: az irányadó kamat év végére a 6,50–6,75 százalékos sávba várható.
Az Egyensúly Intézet szerint a forint jelenleg túlértékelt: a reálárfolyam az egyensúlyi szint felett helyezkedik el, ami rontja az exportőrök és a fogyasztók helyzetét, így hűti a gazdaságot és elősegíti a dezinflációt.
Az agytröszt arra számít, hogy a forint a jövőben a jelenlegi túlértékeltség fokozatos korrekciójával, a vonzó kamatkülönbözet fokozatos megszűnésével, továbbá az EU-s források körüli bizonytalanságok miatt a nemzetközi befektetők által igényelt magasabb kockázati prémiummal összhangban gyengülő pályán marad. 2024 második félévében a 395-400, 2025-ben pedig a 408-416 forintos sávba várja az Egyensúly Intézet a forint-euró árfolyamot.