Vészesen közel a klímakatasztrófa – mi lesz a lemaradó országok sorsa?

Az OECD legfrissebb jelentése szerint a fejlődő országoknak segélyt nyújtó államok nem tesznek eleget abban, hogy a nyújtott források olyan projektekhez kerüljenek, amelyek megfelelnek a Párizsi Klímaegyezmény keretében kitűzött céloknak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A 2013 és 2017 közti időszakban a szervezet Fejlesztési Segítségnyújtási Bizottsága (DAC) által adott fejlesztési pénzek mindössze 20 százaléka ment klímafókuszú projektekre. A jelentés szerint az egyértelmű, hogy valóban egyre több forrás kiosztásánál kerülnek előtérbe a fenntartható fejlődési célok, viszont ezt aláássa a nem megújuló energiaforrások párhuzamos finanszírozása.

A szervezet főtitkára, Angel Gurría úgy fogalmazott:

„Mindenképpen biztató azt látni, hogy a támogatók körében is elindult a törekvés arra, hogy egyre inkább a fenntarthatóságot támogassák, viszont addig nem pihenhetünk meg, míg a fosszilis tüzelő- és üzemanyagok támogatása nullára csökken, és még több pénz jut a klímaváltozás legyőzésére. Tekintve, hogy vészhelyzettel állunk szemben, a globális felmelegedés pedig különösen erősen sújtja a fejlődő országok többségét, nincs vesztegetni való időnk, és semmi sem indokolja a hagyományos energiahordozók használatának további külföldi támogatását.
Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy a 2015-ös klímaegyezmény óta azért történtek előrelépések, hiszen a DAC tagok a 2016-17-es évre már közel megduplázták a megújuló energiaforrásokra adott pénzeket, 5,6 milliárd dollárról 12,2 milliárd dollárra. Ez valóban biztatóan hangzik, csakhogy ugyanezekben az években 3,9 milliárd dollár még mindig a fosszilis erőforrásokra ment el.

fotó: Flickr/tomasz k

A helyzet folyamatosan javul, ahogy egyre több adományozó és nemzetközi szervezet vállalja a fenntarthatóság támogatását, és azt, hogy a fejlesztéseket egyensúlyba hozza a klímaegyezménnyel. Például az Európai Beruházási Bank nemrég vállalta, hogy 2021 után nem finanszíroz több olyan projektet, amely eltér a klímacéloktól. Az OECD mindazonáltal úgy véli, hogy a folyamat nem történik elég gyorsan, és minden támogató ország és szervezet részéről komolyabb elköteleződésre lenne szükség, különösen azért, mert ha a fejlődő országok olyan projektekre kapnak pénzt, amely végleg a nem megújuló erőforrások pályájára állítja őket, később számukra szinte elérhetetlenné válnak a kitűzött célok. A gazdasági szervezet szerint hosszútávon egyetlen út járható: az alacsony károsanyag-kibocsátású, megújuló energiaforrások támogatásának erősítése.

(OECD)

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo