Bár a jelenlegi külső piaci kondíciók közepette biztosítható a finanszírozás, ennek középtávú fenntarthatósága végett azonban Magyarországnak később szüksége lesz az IMF/EU-megállapodásra - vélekedtek szerdai helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők. A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital a globális felzárkózó térségről befektetőknek összeállított, szerdán Londonban ismertetett negyedéves átfogó elemzésében kiemelte, hogy az idei év eddigi szakaszában az erőteljes globális kockázatvállalási készség a magyar piacoknak is segített, és a magyar állampapírok iránti erős kereslet lehetővé tette, hogy a kormány későbbre toljon hozzávetőleg 4 milliárd eurónyi globálkötvény-kibocsátást. Az idei első negyedévi forintadósság-kibocsátás valamivel a tervezett ütem előtt jár, május-júniusban azonban jelentős törlesztési kötelezettségek válnak esedékessé. A Barclays Capital londoni közgazdászainak véleménye szerint mindent egybevetve Magyarországnak szüksége van a megállapodásra az IMF-fel és az EU-val, mert másképp "a középtávú finanszírozási program esetleg nem lesz teljesíthető". (Az IMF szerint a magyar kormánynál a labda, Orbán szerint ő az IMF-re vár.)
Az IMF/EU-megállapodás elérését immár más nagy londoni házak sem valószínűsítik a nyár előtt. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzőstábja befektetők számára a hét elején összeállított márciusi piaci stratégiai helyzetértékelésében nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások esetleg csak az EU kötelezettségszegési felvetéseivel kapcsolatos magyar válaszok után kezdődhetnek. A cég londoni közgazdászai közölték: ennek alapján azzal számolnak, hogy az egyezség az unióval és a valutaalappal legkorábban júniusban születhet meg. A Morgan Stanley elemzői szerint azonban annak a kockázata is fennáll, hogy a megállapodás "átcsúszik a második félévre".
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) európai feltörekvő térségi közgazdászai, akik nemrégiben Budapesten tettek tájékozódó látogatást, tapasztalataikról Londonban ismertetett beszámolójukban úgy ítélték meg, hogy az idei második negyedév végére még mindig elérhető ugyan a megállapodás az IMF/EU-hitelprogramról, de megvan a kockázata a késésnek.
A Barclays Capital londoni szakértői szerdai elemzésükben ugyanakkor azt jósolták, hogy amint megszületik a megállapodás az IMF/EU-csomagról, és a finanszírozási programot életbe léptetik, a magyar jegybank hozzákezdhet a kamatcsökkentéshez. A ház e forgatókönyve alapján a javuló piaci várakozások az idei negyedik negyedévtől tennék lehetővé a monetáris enyhítés elkezdését, és a cég várakozása szerint összesen 1,50 százalékpontnyi kamatcsökkentésre lesz mód. A Barclays Capital szerdai prognózisa szerint 2013-ban így 5,5 százalékra csökkenhet a magyar jegybanki alapkamat.
A ház londoni elemzői szerint az átlagos infláció az idén 5 százalék körül lesz Magyarországon, jövőre azonban 3,5 százalék alá lassul. A fogyasztói árak februárban 5,9 százalékkal voltak magasabbak mint egy évvel korábban, egy hónap alatt az árak 0,8 százalékkal emelkedtek a háztartási energia- és az élelmiszer árak jelentős megugrása nyomán. Ez egy tizedponttal magasabb az elemzők által előzetesen várt legmagasabb értéknél.
A magyar gazdaság növekedési kilátásaival kapcsolatban a londoni elemzőstáb azt jósolta, hogy a hazai fogyasztás az idén változatlanul gyenge marad, és a nettó export hozzájárulása is gyengülni fog. Ennek alapján a cég az idei első két negyedévben a hazai össztermék (GDP) csökkenését várja, a második félévben azonban már növekedésre számít, és mindezt egybevetve, 2012 egészére zéró növekedést, vagyis stagnáló GDP-értéket valószínűsít.
A londoni City elemzői közösségében meglehetősen vegyes magyar GDP-prognózisok vannak érvényben; az előrejelzési skála a markáns idei egész évi recessziótól az enyhe növekedésig terjed. A UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzőstábja a piac számára minap összeállított új, átfogó prognózisában közölte, hogy Németország és Franciaország javuló növekedési kilátásai miatt az eddig jósoltnál kevésbé mély idei recessziót vár a valutaunióban. A ház új előrejelzése szerint az euróövezet gazdasági teljesítménye 2012 egészében átlagosan 0,4 százalékkal esik vissza a cég elemzői által eddig várt 0,7 százalékos csökkenés helyett. A UBS londoni szakelemzői ennek alapján javították Magyarországra adott előrejelzésüket is: új becslésük szerint a magyar hazai össztermék az általuk eddig jósolt 0,5 százalék helyett csak 0,1 százalékkal csökken 2012 egészében.
A JP Morgan bankcsoport jelenleg érvényes előrejelzése szerint a magyar gazdaságot a következő negyedévekben "környékezni fogja a recesszió", az év későbbi szakaszában azonban a nagyszabású autóipari beruházások várhatóan már felhajtóerőt adnak az ipari termelésnek és az exportnak is. A cég londoni közgazdászai mindezt egybevetve 2012 egészére 0,5 százalékos magyar GDP-növekedést várnak.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőközpont, a Capital Economics ugyanakkor e héten összeállított új felzárkózó térségi előrejelzésében fenntartotta azt a prognózisát, hogy a magyar GDP-érték az idei év egészében 1,5 százalékkal csökken, és jövőre is csak 0,5 százalékkal emelkedik.