Újdonság jön az építőiparban

Néhány hete jelent meg az a törvénytervezet, amely újra bevezetné a polgári jogba az építményi jog intézményét. Ez a lehetőség némileg felpezsdítette az ingatlanpiacot, tekintettel arra, hogy ennek alapján egy jogi személy legfeljebb 50 évre építési jogot szerezhet olyan ingatlanon, amelynek nem a tulajdonosa és nincs a birtokában. A KCG Partners Ügyvédi Társulás és a JÖSz Szakkollégium által létrehozott Studia Pragmatica tudásközpont szakértőinek segítségével jártuk körbe, hogy a magyar jogrendszerbe visszaállítani tervezett építményi jog a gazdasági élet szereplői részére milyen lehetőségeket hozhat.

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mit adtak nekünk a rómaiak?

A jól ismert filmidézet szerint tudjuk, hogy vízvezetéket, csatornázást, utakat stb., de érdemes tudni, hogy az építményi jog alapjait is a római jogban kereshetjük, felülépítményi jog (superficies) megnevezéssel.

A most elfogadásra javasolt törvénytervezet rendelkezései alapján az építményi jog az ingatlanhoz kapcsolódó olyan jog, amely tipikusan a telek tulajdonosától eltérő személyt illet meg. A jogalkotó kifejezetten rögzített szándéka, hogy különösen a naperőművek megvalósulását segítse elő az építményi jog bevezetésével. Felmerülhet azonban az alkalmazása más esetekben is. Az építményi jog a környező országokban már jelentősebb gyakorlattal rendelkezik, ezért – nemzetközi kitekintés alapján – az alábbiakban azt vizsgáltuk, hogy itthon várhatóan milyen területeken és milyen konkrét esetekben járulhat hozzá a korábbi finanszírozási gátakat lebontva a beruházások megvalósulásához.

Napelempark és azon túl

A magyar ingatlanberuházási piacon is tipikus, hogy a hitelt igénybe venni kívánó építtető nem rendelkezik a projekt finanszírozásához megfelelő hitelbiztosítékkal, és ezért nem tud a tervezett beruházáshoz szükséges megfelelő forráshoz jutni. A gátat sokszor az jelenti, hogy a finanszírozni tervezett beruházás értékéhez viszonyítva a meglévő és fedezetül leköthető telek értéke nem jelent elegendő fedezetet, vagy az érintett ingatlannal az építtető nem is rendelkezik.

Az építményi jog külföldi joggyakorlatban történő alkalmazásának tipikus példája, amikor egy társaság a tulajdonában álló telek azon részére alapít az ingatlanfejlesztő vállalkozás részére építményi jogot, ahol az adott ingatlanfejlesztését (raktár, gyár, felhőkarcoló, aréna stb. építését) kívánja megvalósítani. Tekintettel arra, hogy az építményi jog forgalomképes, így az meg is terhelhető, az ingatlannyilvántartásba bejegyezhető és jelzálogjog alapjául is szolgálhat. A fenti várakozások alapja tehát az, hogy az építményi jog jelzálogjoggal megterhelve már megfelelő fedezetül szolgálhat az ingatlanfejlesztő társaságok számára, ezáltal támogathatja a finanszírozási nehézségekbe ütköző beruházások megvalósulását.

Véleményvezér

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét 

Aranyat rejtettek a betonba, vagy mi került ennyibe?
Nagyot javult a közbiztonság Európában

Nagyot javult a közbiztonság Európában 

Csak a nézettség számít.
Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo