Az Energy Institute szerint a fosszilis tüzelőanyagok az energiamix 81 százalékát tették ki. A gazdaság szén-dioxid-mentesítésére tett erőfeszítések ellenére a fosszilis tüzelőanyagok 2023-ban még mindig a globális energiamix több mint 80 százaléka felett voltak. A világ energiafogyasztásának 32 százalékáért a szén volt felelős, ezt követi a földgáz (26 százalék), majd az olaj (23 százalék).
A globális széntermelés tavaly rekordmagasságot, 179 EJ-t ért el, meghaladva a korábbi, 2022-ben felállított rekordot. Az ázsiai-csendes-óceáni térség a világ széntermelésének közel 80 százalékáért felelős, ehhez Ausztrália, Kína, India és Indonézia is jelentős mértékben hozzájárult.
A globális szénfogyasztás is tovább emelkedett, és először haladta meg a 164 EJ-t.
Továbbra is Kína a legnagyobb szénfogyasztó, a világ teljes fogyasztásának 56 százalékát adja. 2023-ban azonban India szénfogyasztása először haladta meg Európa és Észak-Amerika összesített mennyiségét.
Különösen az olajfogyasztás nőtt erőteljesen tavaly 2022-hez képest, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy Kína lazított a zéró COVID-zárlat politikáján.
A megújulók részesedése a teljes primerenergia-felhasználásból elérte a 14,6 százalékot, ami 0,4 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az atomenergiával együtt a teljes primerenergia-felhasználás nagyjából 19 százalékát tették ki.
2023-ban a megtermelt energia 8 százalékát a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia tették ki, ezt követi a vízenergia (6 százalék) és az atomenergia (4 százalék).