Újabb rekordot döntött a világ energiafogyasztása

A globális primerenergia-fogyasztás 620 exajoule-s (EJ) rekordot ért el 2023-ban, szemben az ugyancsak rekorder 2022-es 607 exajoule-val. Immár második éve dőlnek meg a korábbi fogyasztási mennyiségek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Energy Institute szerint a fosszilis tüzelőanyagok az energiamix 81 százalékát tették ki. A gazdaság szén-dioxid-mentesítésére tett erőfeszítések ellenére a fosszilis tüzelőanyagok 2023-ban még mindig a globális energiamix több mint 80 százaléka felett voltak. A világ energiafogyasztásának 32 százalékáért a szén volt felelős, ezt követi a földgáz (26 százalék), majd az olaj (23 százalék).

A globális széntermelés tavaly rekordmagasságot, 179 EJ-t ért el, meghaladva a korábbi, 2022-ben felállított rekordot. Az ázsiai-csendes-óceáni térség a világ széntermelésének közel 80 százalékáért felelős, ehhez Ausztrália, Kína, India és Indonézia is jelentős mértékben hozzájárult.

A globális szénfogyasztás is tovább emelkedett, és először haladta meg a 164 EJ-t.

Továbbra is Kína a legnagyobb szénfogyasztó, a világ teljes fogyasztásának 56 százalékát adja. 2023-ban azonban India szénfogyasztása először haladta meg Európa és Észak-Amerika összesített mennyiségét.

Különösen az olajfogyasztás nőtt erőteljesen tavaly 2022-hez képest, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy Kína lazított a zéró COVID-zárlat politikáján.

A megújulók részesedése a teljes primerenergia-felhasználásból elérte a 14,6 százalékot, ami 0,4 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az atomenergiával együtt a teljes primerenergia-felhasználás nagyjából 19 százalékát tették ki.

2023-ban a megtermelt energia 8 százalékát a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia tették ki, ezt követi a vízenergia (6 százalék) és az atomenergia (4 százalék).

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo