Új kötelezettségekkel szembesülhetnek a magyar vállalatok

2026. július 26-ig minden uniós tagállamnak, így Magyarországnak is át kell ültetnie nemzeti jogába a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelvet (CSDDD). Az új szabályozás célja, hogy az EU vállalatai aktívan hozzájáruljanak az emberi jogok védelméhez, a környezeti károk megelőzéséhez és a fenntartható fejlődéshez. Az irányelv jelentős megfelelési és jelentéstételi kötelezettségeket ró a legnagyobb vállalatokra, amelyek hatása kiterjed az ellátási láncban részt vevő partnerekre is. A megfelelésre való felkészülést érdemes mielőbb megkezdeni, mivel a részletszabályok már formálódnak – hívja fel a figyelmet Kordoványi Gábor, az Oppenheim szakértője.

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2026. július 26. kiemelkedő fontosságú határidő az EU klímasemlegességért folytatott törekvéseiben: eddig kell a tagállamoknak, így Magyarországnak is, megalkotnia azokat a jogszabályokat, amelyek átültetik a nemzeti jogba az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/1760 számú irányelvét, közismertebb nevén a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelvet (amelyet az angol Corporate Sustainability Due Diligence Directive elnevezés alapján CSDDD-nek szoktak rövidíteni).

Az Európai Bizottság szerint az Irányelv elő fogja segíteni az emberi jogok és munkavállalói jogok érvényesülését, valamint növelni fogja mind a gazdasági szereplőkbe vetett bizalmat, mind az európai vállalatok ellenálló- és versenyképességét. 

Jövő nyáron jár le a határidő
Jövő nyáron jár le a határidő
Fotó: Depositphotos

A 2021/1119 számú rendeletben (vagyis az ún. Klímasemlegességi rendeletben) az EU kötelezettséget vállalt arra, hogy 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, továbbá, hogy 2050-ig klímasemlegessé válik. Erre tekintettel az Irányelv deklarált célja, hogy az EU belső piacán működő vállalatok is hozzájáruljanak a fenntartható fejlődéshez, a fenntarthatósági átálláshoz és az emberi jogok érvényesüléséhez.

Hogyan érinti az Irányelv a cégeket?

Az Irányelv legfőképpen átvilágítási kötelezettséget állapít meg a hatálya alá tartozó vállalatok számára: a vállalatoknak azonosítania kell az emberi jogokat és a környezetet érintő potenciális és tényleges kedvezőtlen hatásokat mind a saját működésükben, mind leányvállalataik és – amennyiben az értékláncukkal összefüggésben áll – üzleti partnereik tevékenységében. A fenntarthatósággal kapcsolatos átvilágítást atz Irányelv hatálya alá tartozó vállalatoknak a saját vállalati politikáikba és kockázatkezelési rendszereikbe is be kell építeniük, amelyekt legalább 24 havonta felül is kell vizsgálniuk.

Véleményvezér

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.
Enyveskezű lehet Orbán Viktor barátja, nyomozást indított az Európai Ügyészség

Enyveskezű lehet Orbán Viktor barátja, nyomozást indított az Európai Ügyészség 

Vége az Európai Unió elnéző magatartásának.
Nincs lejjebb, utolsók vagyunk Európában

Nincs lejjebb, utolsók vagyunk Európában 

Tragikusan teljesít az Orbán-kormány.
A meggy és a málna kétszer annyiba kerül, mint tavaly

A meggy és a málna kétszer annyiba kerül, mint tavaly 

Nem jön össze a kisebb infláció.
Itt a rezsicsökkentés ára, 15 ezren ivóvíz nélkül

Itt a rezsicsökkentés ára, 15 ezren ivóvíz nélkül 

Ma már nincs ingyen semmi, a rezsicsökkentés se.
Cserbenhagyta Orbán Viktort barátja

Cserbenhagyta Orbán Viktort barátja 

Most már Szlovákia is támogatja Ukrajna EU tagságát.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo