A konjunktúramutató komponensei, illetve az üzleti klíma egyéb indikátorai
A GVI Konjunktúramutató négy komponensből áll:
várható üzleti helyzet a következő hat hónapban;
megrendelések várható alakulása a következő hat hónapban;
gépberuházások volumenének alakulása a következő hat hónapban;
építési beruházások volumenének alakulása a következő hat hónapban.
A vállalkozások vezetői optimistábban ítélik meg cégük jelenlegi és várható üzleti helyzetét, jelenlegi és várható jövedelmezőségét, illetve a beruházások és a megrendelések várható szintjét is az előző félévhez viszonyítva. A mutatók jelenlegi értékei a koronavírus-járványt megelőző időszakból a 2013–2015 között tapasztalt értékekhez állnak közel.
A 2023. áprilisi adatok szerint a vállalatok véleménye a jelenlegi és a várható üzleti helyzetükre vonatkozóan egyaránt javult. A jelenlegi üzleti helyzet (+28 pont) mutatójának értéke a koronavírus-járványt megelőzően legutóbb 2017 áprilisában (+31 pont) állt hasonló szinten, a várakozások (+15 pont) mutatója pedig a koronavírus-járványt megelőzően legutóbb 2014 októberében (+18 pont) vett fel a jelenlegihez hasonló értéket. Egy évvel ezelőtti szintjéhez képest mindkét almutató kis mértékben alacsonyabb, de hasonló értéket mutat.
Jelenlegi és jövőbeli üzleti helyzet megítélésének változása
A jelenlegi üzleti helyzet értékelése arra mutat, hogy a koronavírus-járvány hatására kibontakozó gazdasági sokkból való kilábalást követően, és a 2022 őszén, 2023 telén jelentkező energiaválság időszaka után jelenleg ismét kedvezőbb gazdasági környezetet érzékelnek a vállalkozások, összefüggésben a világgazdasági hatásokkal, különös tekintettel az energiaárak alakulására. Ugyanakkor látható, hogy továbbra is a kisméretű, a kizárólag hazai értékesítésre termelő, a tisztán hazai tulajdonban álló, valamint az építőipar és a kereskedelem területén tevékenykedő vállalatok vannak kitéve leginkább a gazdasági válság jelenlegi hatásainak.