A 2014-es FIFA-világbajnokságon a győztes Németország 35 millió dollárt kapott a győzelméért. A Német Labdarúgó Szövetségtől minden egyes focista 408 ezer dollárt vitt haza jutalomként. Azok a csapatok, amelyek bejutottak a fináléba, legalább 8 millió dollárt kaptak. 2010-ben Dél-Afrikában Spanyolország 30 milliót kapott, amiért megnyerte a vb-t. A végső mérkőzésen veszteni sem rossz üzlet. Argentína bejutott a finisbe, és 1-0-ra kikapott a spanyoloktól, így 25 millió dollárban részesült. 2010-ben összesen 420 millió dollárt osztottak szét a csapatok között díjként, míg a 2014-es vb-n 576 milliót.
Az UEFA az Eb-ből eredő bevételei 75 százalékát osztja szét a klubok között. A kifizetések magukban foglalják a meccseken megsérülő játékosok jövedelmeit és a biztosításokat is.
Az Európai Profi Futballjátékosok Ligája (EPFL) kritizálta az UEFA pénzelosztási gyakorlatát. A pénz felét az egyes országok tévéközönségének nagysága és értéke szerint osztják el. Ez az EPFL szerint torzítja a rendszert és a nagy országok klubjainak kedvez, hiába vannak a kisebb országokban is színvonalas futballcsapatok. Ezek ugyanannyi mérkőzést vagy akár többet is játszhattak, mint a nagy csapatok, mégis kevesebbet kapnak minden egyes meccsért.
A magyar győzelem lehetséges ára
Az UEFA közlése szerint az Eb-re kijutott 24 csapat mindegyike 8 millió euróval gazdagodik (vagyis 2,5 milliárd forinttal). Az osztrákok elleni 2-0-ás magyar győzelem okán 1 millió eurót, vagyis mintegy 313 millió forintot utal át az UEFA a Magyar Labdarúgó Szövetségnek (MLSZ). Ha döntetlenre végződött volna a meccs, akkor félmilliót – 156,5 millió forintot – kapott volna a magyar csapat.
Lapértesülések szerint az MLSZ-nek 500 millió forintba került az Eb. Az MLSZ főtitkára, Vági Márton korábban azt nyilatkozta, hogy a tiszta nyereség 30 százalékát szétosztják a magyar játékosok között. Ha ez igaz, akkor érdemes matekoznunk egy kicsit: amennyiben 2 milliárdról beszélünk (2,5-ből mínusz 0,5 milliárd), ennek a 30 százaléka 600 millió forint, ezt elosztva 23-mal, vagyis a magyar válogatott játékosainak számával, 26 milliót kapunk. Vagyis kapnak a játékosok fejenként.
Jutalmuk persze attól is függ, hogy az említett 500 milliós költség a végleges összeg-e, vagy ezen túl esetleg mi mindent számol még bele költségnek az MLSZ az Eb-vel kapcsolatos büdzsébe. Az már kitudódott, hogy a magyar válogatott háromszor annyi pénzért száll meg a kiválasztott francia hotelben, mint például amennyiért a belga vagy a spanyol csapat talált szállást. (A magyarok 2 fős szobái 150 ezer forintnak megfelelő pénzbe kerülnek éjszakánként, ld. keretes írásunkat.)
És akkor még azzal nem is számoltunk, hogy a további fejlemények következtében nőhet a nyereményösszeg. Ha a következő kör(ök)ben a magyar csapat győz vagy döntetlent ér el, akkor további pénzekről beszélünk.
Forrás: ESPN, Reuters, FIFA, MTI
- A Németországban 2006-ban rendezett FIFA-vb utolsó, döntő meccsét 715 millió tévénéző látta.
- A 2010-es dél-afrikai vb-t 204 országban közvetítették 245 tévécsatornán. A stadionokba 3,17 millió szurkoló ment el a 64 meccsre, vagyis meccsenként átlagosan 49 670 ember. Ez volt a harmadik legnagyobb helyszíni nézőközönség a 1994-es amerikai és a 2006-os németországi vb után. A köztéri kivetítőkön pedig 16 millióan követték a meccseket.
- A 2014-es FIFA-vb záró mérkőzését 3,2 milliárd ember követte tévén (legalább 1 percig), 280 millióan pedig online vagy a mobiljukon. Azok száma, akik több mint 20 percet néztek a meccsből, 695 millió volt, ami 12 százalékos növekedés a 2010-es nézettséghez képest.
- A 2015-ben Kanadában rendezett női futball-világbajnokságot 764 millió nézték az otthonukból a tévéképernyőkön legalább 1 percig, 555,6 millióan legalább 3 percig. 86 millióan nézték a meccseket – vagy csak a gólokat – online és mobileszközökön. A tévécsatornákon világszerte 7781 órányi műsoridőt foglaltak le a közvetítések.