Sokat várnak ettől az évtől a vállalkozók

Történelmi csúcson vannak a vállalkozások várakozásai. Az adó- és járulékcsökkentési tervet követően a K&H kkv bizalmi index az elmúlt 12 év legmagasabb eredményét érte el, jelenleg 11 ponton áll. Az index történetének legmagasabb értékét leginkább a közterhek csökkenésére, a vállalkozásbarát gazdaságpolitikára és a javuló versenyhelyzetre irányuló pozitív várakozások eredményezték.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait 2004 óta jelző K&H kkv bizalmi index elérte történelmi csúcspontját: 13 pontos emelkedést követően jelenleg 11 ponton áll. „A vállalkozások láthatóan optimisták a kormányzat gazdaságpolitikáját illetően, ugyanis a K&H kkv bizalmi index 12 éves rekordot ért el. Az eddig nem látott optimizmus fő mozgatórugója a felmérés előtt nem sokkal bejelentett adó- és járulékcsökkentés lehetett. (Bár szakértők szerint ez összességében inkább versenyhátrányt okozhat majd a kkv szektornak a nagyvállalatokkal szemben.) Ezt mutatja, hogy a hangulatjavulás leginkább a közterhekre, a kormányzati gazdaságpolitikára és a versenyhelyzet javulására vonatkozó pozitív várakozásoknak köszönhető. Az index a 2011-es mélypontot követően trendszerűen növekszik, és történetében ez mindössze a harmadik alkalom, hogy értéke áttörte a nulla szintet” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztályvezetője. (Már egy ideje jól látható a bizalmi szint emelkedése, de a nullát eddig nem érte el a bizalmi index értéke.)

Versenyre felkészülni

Az index emelkedése főként annak köszönhető, hogy a vállalkozások az őket érintő közterhekkel kapcsolatban újabb pozitív irányú változásra számítanak. „Tovább nőtt az alacsonyabb közterhekkel kalkulálók aránya (29%), miközben az index történetében a legalacsonyabb értéket érte el azok aránya, akik a következő egy évben a jelenleginél magasabb adókkal és járulékokkal terveznek (14%)” – mondta el Kovács Viktor Zoltán. A közterhek kedvező alakulása mellett a kormányzat 2017-es intézkedéseivel kapcsolatban is derűlátók a kkv-k: a többség szerint (81%) semleges vagy pozitív hatással lesz az idei gazdaságpolitika a vállalkozás működésére nézve.

A cégek a versenyhelyzetben is javulásra számítanak, hiszen közel minden negyedik vállalkozás véli úgy, hogy idén lekörözi a konkurens cégeket. Erre nagy szükség lenne, hiszen a Világgazdasági Fórum legfrissebb, 2016-17-es versenyképességi rangsorában az eddigi legrosszabb eredményt érte el hazánk. A 138 országot összehasonlító jelentésben hat helyet visszaesve a 69. helyen szerepel Magyarország.

Mérettől és ágazattól függetlenül szárnyal a bizalom

A bizalom minden árbevétel-kategóriában és ágazatban erősödött, ráadásul a várakozások - 12 év alatt most másodjára - szektortól és mérettől függetlenül is a pozitív tartományban vannak. Szokásos módon a középvállalkozások a legoptimistábbak, hangulatuk már egy éve stabilan a pozitív sávban van (26 pont), a kisvállalkozások bizalma jelenleg 14,5 ponton áll, és melléjük már a mikrovállalkozások is felzárkóztak (5 pont). A szektorok közül jelenleg az agrárium a legoptimistább (23 pont), amelynek hátterében feltehetően az idei rekord gabonatermés, és a november végéig megközelítőleg 118 milliárd forint egységes területalapú támogatási előleg kifizetése állhat.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo