Mivel a szabály visszamenőlegesen 2025. január 1-vel él, ezért a korábban kibocsájtott számlákat módosítaniuk kell azoknak, akik kérik, hogy rájuk is vonatkozzon.
„Az eredetileg kiállított százalékos adókulcs használata helyett az alanyi adómentességet választó cégeknek újból ki kell állítani a számlákat, az alanyi mentes megjelöléssel. Az adómentesség választásától számított ésszerű határidőn belül, jellemzően nyolc napon belül kell ezeket a számlamódosításokat elvégezni” – hívta fel a figyelmet az adótanácsadó. Csongár Gábor javaslata szerint érdemes minél előbb megtenni a NAV-nak a nyilatkozatot.
Akik pedig idén kezdik vállalkozásukat és megfelelnek az alanyi adómentesség szabályainak, időarányosan vehetik igénybe a lehetőséget.
Nem csak a katások örülhetnek
Az adótanácsadó kiemelte, hogy a szabályozás vonatkozik az összes egyéni vállalkozóra, így nem csak a katás vállalkozók választhatják az alanyi adómentességet 18 millió forintos értékhatárig, hanem az átalányadózók, vállalkozói személyi jövedelemadó szerint adózó egyéni vállalkozók, valamint a társas vállalkozások is nyilatkozhatnak áfamentességükről, ha megfelelnek az ezzel kapcsolatos előírásoknak.
A külföldön értékesítő kisvállalkozások számára is él a lehetőség
Csongár Gábor szerint– aki nem csak adószakértő, hanem közgazdász is – hazánkban is megfontolandó, hogy az elkövetkezendő években még tovább emelkedjen az alanyi adómentes értékhatár, 34 millió forintra. Hozzátette, hogy az EU-ban tagállami hatáskör az alanyi adómentes összeghatár megállapítása, maximum 85 ezer euróig emelhetnék meg, ha akarnák, ez jelenleg nagyjából 34 millió forint.
„Arra még felhívnám a kisvállalkozások figyelmét, hogy szintén január elsejétől lehetővé vált az uniós adómentesség. Ez azt jelenti, hogy azok a kisvállalkozások, amelyek olyan tagállamban értékesítenek, ahol hasonló alanyi adómentességi szabályok vannak, mint Magyarországon, itthonról külföldre 100 ezer euró összbevételi értékhatárig tudnak értékesíteni vagy szolgáltatást nyújtani alanyi adómentesen” – ismertette a kevésbé ismert szabályozást az adószakértő.