„Nyugat-Európában és a skandináv országokban az autóvásárlók ritkábban találkoznak futásteljesítmény-csalással vagy rejtett hibákkal. A szigorúbb törvények garantálják, hogy a vásárlók nagyobb bizalommal lehessenek a jármű előélete és minősége iránt" – mondja Matas Buzelis, a carVertical kommunikációs vezetője.
A kelet-európai országok közül egyedül Szlovéniának sikerült bekerülnie a legjobb 10 közé, ahol jelenleg a 10. helyet foglalja el.
A kelet-európai piac átláthatósága változatlan maradt
A kutatás szerint a legkevésbé átlátható országok Ukrajna, Lettország, Litvánia, Románia és Észtország voltak, amelyek tavaly is a lista végén szerepeltek. A manipulált futásteljesítményű és sérült autók magas aránya, az elöregedett járműállomány, valamint a jelentős import arány mind közrejátszanak abban, hogy ezeket a piacokat sokan rendkívül átláthatatlannak és kockázatosnak tartják.
„A kelet-európai használtautó-piacon változatlan a helyzet. Mivel aránylag ritkán vonják felelősségre a csalókat a futásteljesítmény manipulálásáért vagy a hibák eltitkolásáért, ez a káros gyakorlat várhatóan még jó ideig folytatódni fog. Ráadásul a Nyugatról Keletre áramló dízelautók aránya is magas, ami hosszabb távon veszélyeztetheti a dízelmotoros járművek elérhetőségét" – magyarázza Buzelis.
Az európai országok közül Lettországban (11,1 százalék) és Ukrajnában (9,6 százalék) regisztrálták a legtöbb futásteljesítmény-csalást. A sérült autók száma Lengyelországban (62,1 százalék) és Szlovákiában (60,5 százalék) volt a legmagasabb.