A versenyképesség egyik legnagyobb gátja – több más országhoz hasonlóan – Magyarországon is a korrupció, amely a demokrácia szívét támadja meg, a bizalmat.
A 15 évvel ezelőtti barátokból mára ellenségek lettek. Navracsics miniszternek ma már az állásába kerülne, ha felszólalna egy TI rendezvényen. Sőt, attól tarthatunk, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal megkapta a kilövési engedélyt a Dinasztia című film alkotóira és a Transparency International szervezetre. A HVG szerint a magyar lecsúszás a korrupciós listán 2008-ban kezdődött, tehát még a második Orbán-ciklus előtt. Totális csúszdára pedig 2015-től kerültünk.
Az eddigi legjobb helyezést a 2007-es listán értük el, akkor az EU mai tagállamai közül a 10. legkorruptabb ország voltunk. 2008-ban már estünk egy nagyot – az akkori jelentés a korrupcióval lebukottak túl enyhe büntetését, valamint a szoros személyi és kapcsolati hálókat sorolta a legkomolyabb magyar problémának. Egy minimális javulás jött még onnan, és ebben a helyzetben vette át a hatalmat 2010-ben a Fidesz.
A mostani 82. helyezés pedig abszolút mélypont. Az Orbán-rendszer autoriter törekvéseit eddig két nem túl erős frontvonal korlátozta, az egyik, fenntartani a jogállam látszatát, a másik a szólásszabadság viszonylagos tiszteletben tartása. Most már ezek a határok is láthatóan szűkösek a kormány számára. Erre mutat, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a napokban bejelentette, Magyarország átértékeli a jövőbeli részvételét a Nemzetközi Büntetőbíróságban. A szabad véleménynyilvánítás szűkítésének ügyében viszont a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak kell mindent megtennie. Dolgoznak is rendesen, mondandójuk lényege, hogy minden ellenzéki megmozdulás mögött külföldi ügynökök állnak. Lásd Tisza párt, Transparency International, ellenzéki szerkesztőségek vagy a debreceni tiltakozók, akik ellenzik a a CATL akkumulátorgyár építését a városban. Ez utóbbi esetben a Hivatal szerint a külföldi ügynökök helyi civil szervezetekbe épültek be. A Magyar Hang közölte is a hazára rettenetesen veszélyessé vált civilszervezetek nevét.